Evde Yetiştirebileceğiniz Saksı Çiçekleri ve Çiçek Bakımı


Evde Yetiştirebileceğiniz En Güzel Saksı Çiçekleri ve Çiçek Bakımı

Hemen hemen her evin bir köşesinde mutlaka bir saksı çiçeği bulunuyor. Evde yetişebilen saksı çiçekleri evinizde hem stres azaltan bir faktör hem de içinizi açan yeşil bir görüntü oluşturacaktır.

Evde Yetiştirebileceğiniz En Güzel Saksı Çiçekleri

 

Evinizde çeşitli canlı çiçekler yetiştirerek odalarınıza farklı bir renk katabilir ve mutlu olabilirsiniz. Bizde sizler için evinizde kolayca yetiştirebileceğiniz saksı çiçekleri türlerinden en güzellerini ve çiçek bakımı inceliklerini sizler için araştırdık.

Barış çiçeği

Barış Çiçeği – Spatifilyum

Adına Spatifilyum da denilen Barış Çiçeği büyük yeşil yaprakları ve beyaz çiçekleri ile evinizde harika bir etki oluşturacaktır. Uzun ömürlü bir bitki olan Barış Çiçeğinin bakımı çok kolaydır. Daha çok yaz aylarında çiçek veren bu bitki yılın her ayında da çiçek açabilir. Çiçekleri haricinde parlak ve şık bir görünüme sahip olan yeşil yaprakları çok dekoratiftir. Evinizde bebeğiniz veya hayvanınız varsa yapraklarının yenmesinin sağlık açısından tehlikeli olduğunu da belirtelim.

Barış Çiçeği Bakımı:

Suyu oldukça fazla seven bu çiçeğin toprağının kuru olmamasına dikkat edin. Eğer birkaç gün su vermediyseniz ve çiçeğiniz solmuş ise hemen su vermeniz halinde yeniden toparlanıp eski haline gelecektir. Oda ışığı yetişmesi için yeterli olacaktır.

Orkide Çiçeği

Orkide Çiçeği

Özellikle bayanların en çok sevdiği çiçek türlerinden bir tanesi olan orkide çok şık ve zarif bir görünüme sahiptir.  Sarı, kırmızı, beyaz, mor gibi birçok renkte çiçekleri bulunan Orkidelerin özellikle beyaz renkli olanları adeta bir gelini andırır. Sanılanın aksine evinizde orkide yetiştirmek o kadar da zor değildir.

Orkide Çiçeği Bakımı:

Orkide bakımı için öncelikle ışığı doğrudan alan pencere önüne değil yan kısımlara koymalısınız. Yapraklarının renkleri koyulaşmış ise bu durum yeterince ışık almadıklarının bir belirtisidir. Oda sıcaklığında 5-8 günde bir kez sulamanız yeterli olacaktır.

Afrika menekşesi

Afrika Menekşesi

Modası hiç geçmeyen ve bize eskileri hatırlatan saksı çiçekleri arasında hep gözde olan bir çiçektir. Özellikle evde çiçek yetiştirmeye yeni başlayan kişiler için idealdir. Tüm yıl boyunca çiçekli olarak kalan Afrika Menekşesinin bakımı çok kolaydır. Birçok renk seçeneği ile sizi yansıtan rengi seçip evinizde yetiştirebilirsiniz.

Afrika Menekşesi Bakımı:

Oda sıcaklığının ılık olduğu, doğrudan güneş alabilen bir ortamda yetiştirilmelidir. Çok soğuk olmayan ılık su ile sulanması gerekir. Toprağının kuru olmamasına özen gösterin.

yılbaşı çiçeği

Yılbaşı Çiçeği – Yılbaşı Kaktüsü

Her daim modaya uygun, hoş bir görünüme sahip saksı çiçekleri türlerinden bir tanesidir. Yılda birçok defa çiçek veren Yılbaşı Çiçeği en çok kış aylarının başlangıcında çiçek verir. Yaprakları ile beraber çiçekleri açtığında, salkım halinde aşağı doğru süzülen bu görüntüsü evinize harika bir hava katar. Yılbaşı kaktüsü olarak da bilinir.

Yılbaşı Çiçeği Bakımı:

Doğrudan güneş almayacağı, oda aydınlığında bulunmalıdır. Sıcağı çok sevmeyen bu çiçeği yaz aylarında düzenli olarak sulamalısınız. Mümkün olduğunca serin bir ortamda bulundurun.

Gloksinya

Gloksinya – Bardak Menekşesi Çiçeği

Kırmızı, Pembe, beyaz ve mor gibi birçok renkte çiçekleri bulunan bu bitki, kat kat veya yalın bir şekilde çiçek açarak çok hoş bir görüntü oluşturur. Bakımı çok kolay olan, kendini gösteren bir salon çiçeğidir.  Halk arasında bardak menekşesi olarak da bilinir.

Gloksinya Bakımı:

Toprağının sürekli olarak nemli kalması gereken bu bitkiyi kış aylarında çok fazla sulamamalısınız. Suyunun yapraklarına değmemesine özen göstererek, kurumuş olan yapraklarını kesmelisiniz.

Bir önceki konumuzda, kendiniz yapıp kullanabileceğiniz Organik Ve Doğal Ev Temizlik Malzemeleri ile ilgili önemli fikirleri sizinle paylaşmıştıkYorum Yazın