Kokulu Dekoratif Mum Yapımı


Kokulu dekoratif mum nasıl yapılır?

Dekoratif mumlar hem evinizin dekorasyonunun bir parçası hem de kokuları ile evlere mis gibi koku veriyor. Arzuladığınız mum kokusuna ulaşamıyorsanız evinizde de kendiniz yapabilirsiniz. Üstelik yapımı oldukça basittir. Mumun her şekle girebilmesi ona istediğiniz şekli vermenizi kolaylaştıracaktır. İster kalıp halinde yapabilirsiniz isterseniz de belirli bir şekil verebilirsiniz. Dekoratif mumların yapımında herhangi bir sınırlama olmaksızın istediğiniz boyayı kullanabilirsiniz. Şekil tercih ederseniz bunlar deniz kabuğu, yumurta, su şişesi, kase vb seçeneklerden birisi olabilir.

İhtiyacımız olan malzemeler:

  • Kuru çiçek yaprakları ya da kuru meyveler,
  • Mum fitili,
  • Mum,
  • Esanslar.

Kokulu dekoratif mum yapımı

Mumun yapımı sırasında öncelikle 20 ile 25 cm arası bir fitile ihtiyacınız var. Bu işlem için evde bulunan  bir mumu ya da sade bir mum satın almalısınız. Mumu ufak parçalara ayırarak benmari usulü eritmeniz gerekiyor. Eritme işlemini yapacağınız kap kullanmadığınız bir kap olmalıdır. Çünkü mumu temizlemesi oldukça zordur. Bunu yaparken oldukça hızlı davranmalısınız aksi takdirde mum şekil almadan hızlıca donacaktır.

mum eritme

Muma hangi kokuyu eklemek istiyorsanız mesela lavanta kokusu için lavanta yağı ekleyin ve lavanta yapraklarından mumun içine ekleyin. Gül, çikolata, kavun, çilek, vanilya menekşe, yasemin, papatya kokuları içinde aynı tekniği uygulayabilirsiniz.

bardak mum

Mumun konulacağı kalıbın kuru olması oldukça önemlidir. Mumun kalıptan kolaylıkla çıkabilmesi için kalıba silikon sprey sıkılmalıdır. Fitili mumun içine yerleştirmek için kalıbın aşağı kısmından yukarıya doğru fitili çekin. Kalıbı ters çevirdikten sonra fitili kalıbın içine ortalayın. Mum ipi özeldir. Her ip mum için uygun değildir. Eski mumunuzun ipini de kullanabilirsiniz ya da kalın bir yorgan ipi de işinizi görecektir.

Fitilin gergin bir biçimde olması önemlidir. Eğer kalıbınız da çatlaklar var ise çatlakları kalıp mührü ile doldurunuz. Mumu kalıba dökerken oda sıcaklığında olduğuna dikkat edin. Soğuk olması durumunda mumum her bölgesinde eşit olarak donmamasına neden olacaktır. Mumu kalıba dökerken yan şekilde tutulmalıdır.

Bu şekilde mumun içinde boşluklar oluşmayacaktır. Bu işlemlerin ardından mumu soğutmaya bırakın. Yaklaşık olarak bir saat. Mumu kalıptan çıkarttıktan sonra 20 dakika kadar daha buz dolabında saklayın. Mumun tabanının yamuk olması halinde, tabanın düzleştirmek için alüminyum folyo ile kaplı tavayı ısıtarak mum düzleşene kadar bekletilmelidir. Düzleştirme işleminin ardından kokulu mumunuz hazır.

Aşağıdaki farklı mum modellerini de inceleyebilirsiniz…

bardak mu kukolu mumlar kokulu mum kahveli mum güllü mummum 5 midye mu 2 midye mum 4mum 2limon mum mum 3 tarçın mum mumyumurta mumSBir Yanıt - Yorum Ekle

Yorum Yazın