Kolay Bebek Battaniyesi Nasıl Örülür?


Kolay Bebek Battaniyesi Nasıl Örülür?

Bebeğinizin ilk battaniyesini kendiniz yapmaya, onu ilk kez saracağınız battaniyeye kendi el emeğinizi katmaya ne dersiniz? Yeni başlayanların en çok merak ettiği soruların başında Kolay bebek battaniyesi nasıl örülür sorusu geliyor. Özellikle tığ işi ile yapılan bebek battaniyeleri daha kolay oluyor ve daha hızlı bitiyor. Biz de yeni örgü işine başlayan ve bebek heyecanı yaşayan anne adayları için tığ işi kolay bebek battaniyesi yapımını yazımızda anlattık. Hadi tığlara sarılın ve bebeğinizin ilk battaniyesini kendi ellerinizle örün.

Kolay Bebek Battaniyesi Yapılışı

İlk olarak örgü için tercih edeceğiniz ipin rengine karar vermekle başlayabilirsiniz. Bebeğinizin cinsiyeti belli ise bu hiç zor olmayacaktır. Genelde kız bebekler için pembe, erkek bebekler için mavi tercih edilir. Ama son yıllarda yavruağzı, su yeşili, bebek mavisi gibi renkler de bir hayli moda oldu. Eğer battaniyenin rengine karar verdiyseniz hep birlikte Kolay Bebek Battaniyesi Yapılışına geçelim.

Kullanacağınız ip toplarının sayısı battaniyenizin boyutuna bağlı olarak değişecektir. Bu nedenle iplerinizi fazla fazla almanızda yarar olduğunu da bir dip not olarak ekleyelim. Battaniyenin olmasını istediğiniz kadar uzunlukta zincir çekerek örgüye başlıyoruz. İstediğinizden bir karış daha uzun zincir çekerseniz desenlerini ayarlamanız daha kolay olacaktır. İkinci sırada ise kayma dikiş yaparak devam ediyorsunuz. Üçüncü sıraya dönüşün ardından da çift kroşe yaparak örgüye devam ediyoruz. Bir sıra da çift kroşe ördükten sonra diğer dönüşte iki zincir, 4 çift kroşe olarak devam ediyoruz ve aralarda birer sıra atlıyoruz. Battaniyenizin yapılışı bu kadar basit. İstediğiniz uzunlukta battaniyeyi bu şekilde tamamlayabilir, daha sonra da bitirişini yapabilirsiniz.

İsterseniz örgü bebek battaniyesinin kenarlarına da oya yapabilir, daha güzel bir hale getirebilirsiniz. Kendi el emeğinizle yağacağınız bu battaniye ile bebeğinizin ilk hediyesini de siz vermiş olacaksınız. İstediğiniz renkte ve büyüklükte yaparak, bebeğiniz biraz büyüdüğünde de kullanabilirsiniz. Hatta battaniyenin modası hiç geçmeyeceği için aynı battaniyeyi diğer bebeklerinizde de kullanabilirsiniz. Rengi de hem kıza hem erkeğe uygun seçmeniz durumunda torunlarınıza bile bırakacağınız bir hatıra olabilir.

 Yorum Yazın