Ahşap BoyamaKonu İçeriği

Ahşap Boyama

Sizlere evde ahşap boyama nasıl yapılır hakkında gerekli malzemeleri ve teknik bilgileri aşağıda derledik. Anneannenizden veya anneniniz çeyizinden kalan eşyaları boyamak istemez misiniz? Eşyaların ne kadar solmuş, soyulmuş veya ne kadar eski olduğunun hiçbir önemi yok.

Ahşap Boyama ile Neler Boyayabilirsiniz?

Eski gardıroplar, masalar, kutular veya büfeler… Her türlü ahşap eşyaları evde boyayabileceğinizi biliyor muydunuz? Bu eğlenceli uğraş ile hem evinizi daha canlı bir yere getirebilir aynı anda kendiniz için de vakit ayırabilirsiniz. Evde yapacağınız ahşap boyama sayesinde eski eşyalarınız artık yepyeni bir görünüme kavuşacak.

Ahşap Boyama Nasıl Yapılır?

  • Boyama yapacağınız eşyayı zımpara yardımı ile her tarafını zımparalayınız. Bunun için küçük makinelerde kullanabilirsiniz.
  • Zımparalama işlemi bitince çıkan tozu bir bez yardımı ile temizleyiniz.
  • Daha sonra bir fırça yardımı ile istediğiniz boyayı eşyanın üzerine dikkatli bir şekilde sürmeye başlayınız.
  • Sürme işlemi bittikten sonra boyanın kuruması için 1 gün boyunca bekleyiniz. (Daha erken kuruyabilir ama emin olmak adına 1 gün bekleyelim)
  • Boya kuruduktan sonra yine ince bir zımpara yardımı ile ahşabın üzerini zımparalayın.
  • Şimdi buradan sonra asıl boyama işlemine geçiyoruz. İstediğiniz renkte aldığınız boyayı ahşabın üzerine ince bir fırça yardımı ile sürün.
  • Boya kuruduktan sonra son kez tekrar zımparalayın. Genelde bu işlemlerde ahşabın üzerine iki kat boya yapılır.
  • Boya ahşabın üzerinde tamamen kuruduktan sonra vernikleme işlemine geçebilirsiniz. Bu vernikleme işlemi sayesinde boyadığınız ahşaplar parlayacak ve pürüzleri ortadan kaldıracak.
  • Ahşap boyama yapılırken ne kadar kaliteli bir ahşap kullanırsanız aldığınız sonuç o kadar güzel olacaktır. Boyama yapmadan önce zımpara yapmayı kesinlikle ihmal etmeyiniz.

14


Transfer Tekniği İle Ahşap Boyama

Malzemeler

-2 bardak su

-1 adet akrilik boya

Su ile boyayı incelttikten sonra ince fırça ile ahşabın üzerine boyayı sürün ve kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra boyanın üzerini zımpara yardımı ile zımparalayın. Ahşap boyama transfer olmadıkça mümkün olamaz.

Kullanacağınız transfer tutkalını parmaklarınız ile sürebilirsiniz.  Boyalı zemine az miktarda tutkal sürün. Kuruduktan sonra resmin boyalı tarafına bir kere daha transfer tutkalı sürün. Kurumasını beklemeden yüzeye yapıştırın. İyice yapışmasını sağladıktan sonra en az 3 saat bekletin. Tamamen kuruduktan sonra kağıdı biraz ıslatın ve sökmeye başlayın. Sökme işlemi bittikten sonra resmin ince bir hâlde ahşap yüzeye transfer edildiğini göreceksiniz.

 

Yorum Yazın