Ahşap Üzerine Fotoğraf Baskısı YapımıKonu İçeriği

Ahşap üzerine fotoğraf baskısı nasıl yapılır?

Evde kendini kolayca yapabileceğiniz ve yaparken eğleneceğiniz ahşap üzerine dekoratif resim transferi olan kendin yap projesi ile yeniden bir aradayız. Bu konumuzda ahşap üzerine resim yapma hakkında bilgileri sizler için derledik. Ahşap üzerine resim çıkartma, yapabilirsiniz ve bu dekoratif objeleri ister evinizin bir köşesinde kullanabilir, ister sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.

Ahşap üzerine resim yapıştırma tekniği ile harika tasarımlar çıkaracağınızdan hiç mi, hiç kuşkumuz yok! Özellikle yeni yıla girerken yeni yıl temalı ahşap üzerine resim aktarabilir ve yeni yılda sevdiklerine özel bir hediye hazırlayarak onları çok mutlu edebilirsiniz. Şimdi ahşap temalı baskı anlatımına geçelim.

Nelere ihtiyacımız var:

  • Ahşap bloklar (marangoz’da bulunur)
  • Ahşap üzerine uygulayacağınız resmin kağıdını yazıcıdan çıkartın
  • Boya fırçası
  • Craft boya
  • Makas
  • Aklirik jel ortamı
  • Sert bir kart (banka kartı olabilir)
  • Tepsi
  • Sünger

Ahşap Resim Çıkarma Malzeme


Ahşap üzerine fotoğraf çıkartma nasıl yapılır?

Aşama 1: İlk olarak ahşap üzerine çıkarmak istediğiniz fotoğrafı siyah beyaz olarak yazıcıdan çıkartın. Biz yılbaşı teması olarak geyik resmini çıkardık sizde istediğiniz resmi kağıt üzerine çıkarabilirsiniz. Fotoğrafı çıkardıktan sonra ahşap parçasını boya fırçası yardımıyla aklirik boya ile güzelce boyayın ve sonra kurumasını bekleyin. Yazıcıdan çıkarmış olduğunuz resim görüntüsünü ahşap parçası boyutuna göre makas yardımı ile kesin.

Ahşap Resim Çıkarma Aşama 1

Aşama 2: Ahşap parçanın üzerine akrilik jeli eşit şekilde sürüyoruz burada önemli olan husus ise çok kalın veya çok ince olmamasına özen gösterin.

Ahşap Resim Çıkarma Aşama 2

Aşama 3: Akrilik jel kurumadan, ıslakken ahşap parçasının boyutuna göre kestiğiniz desen veya resmi üzerine yerleştiriyoruz daha sonra parmaklarımızla hafif şekilde bastırıyoruz. Sert bir kart yardımı ile üzerine iyice basınç yaparak yapıştırıyoruz. Sonrasında ise kuruması için bir köşeye koyarak bekliyoruz.

Ahşap Resim Çıkarma Aşama 3

Aşama 4: Ahşap parçası üzerindeki jelin tamamen kuruduğuna emin olduktan sonra su dolu kabın içerisine süngeri batırıp resmin üzerine sürerek ovalayın. Bu işlemin amacı ahşap üzerine yapışan kağıdı kaldırmak ve resmin ortaya çıkması için yapılan bir işlemdir.

Ahşap Resim Çıkarma Aşama 4

Aşama 5: Ahşap üzerinde kalan kağıtları çıkarmak ve dökmek içinde parmak uçlarınızla hafifçe kalan kağıtları soyabilirsiniz.

Ahşap Resim Çıkarma Aşama 5

Aşama 6: Son olarak ahşap resim çıkarmasını temiz kağıt havlu ile üzerini silerek temizleyin.

Ahşap Resim Çıkarma Aşama 6

Aşama 7: Aktarılan görüntüyü korumak için üzerine oymacılık orta veya dolgun hafif bir kat uygulayabilirsiniz. Bu adım kendi isteğinize kalmıştır. Bitmiş parçalara hoş bir dokunuş katıyor.

Ahşap Resim Çıkarma Aşama 7

İşte yılbaşı temalı ahşap süslemenin son hali nasıl olmuş beğendiniz mi? Sizde kendiniz şık dekoratif ahşap objeler yapabilirsiniz hepinize kolay gelsin…

Yılbaşı Temalı Ahşap Resim Çıkartma

Bir önceki konumuzda sizlere Tığ İşi Örgü Çanta Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde örgü çanta yapımı hakkında bilgiler vermiştik…

Yorum Yazın