Amigurumi Bebek YapımıKonu İçeriği

Amigurumi Bebek Yapımı

Son yıllarda organik oyuncaklar ön planda. Sağlıklı olmaları ve çocuk gelişimine katkı sağlamaları adına anneler artık amigurumi bebek oyuncaklar ile çocuklarını büyütüyor. Bu yazımızda sizler için basit bir şekilde tığla nasıl oyuncak bebek yapacağınızı anlatıyor olacağız. Kullanacağınız malzemeler 2.5 numara örgü tığ, 1 tane cilt renginde ip, 1 tane beyaz ip, 2 tane amigurumi göz, beyaz keçe, 1 tane siyah ip ve boncuk elyafdır.

Amigurumi Bebek Nasıl Yapılır?

Aşağıda bebeğin tek tek kafa, kol ve bacaklarının yapımına dair sayıları vereceğiz. Genel olarak tığ işi amigurumi bebek yapımında sık iğne, zincir, arttırma ve eksiltme tekniklerini kullandık. Dilediğiniz parçadan örmeye başlayabilirsiniz. Hangi parçadan başladığınızın bir önemi yok. Aşağıda vermiş olduğumuz tariflerde bilmeniz gereken noktalar; baştaki parantez dışındaki tekrar sayıları size parantez içindeki işlemin ne kadar tekrarlanacağını göstermektedir. Ayrıca en sondaki parantez içindeki sayılar ise ne kadar sık iğne olacağını göstermektedir. Bu basit amigurumi bebek oyuncak modeli yapımında her parçayı ördükten sonra doldurma işlemini yapınız. Elyafı içeriye ittikten sonra elinizle yerleştirerek parçaya şekil veriniz. Ayrıca her parçanın yapımına başlarken iki zincir çekip içine dolgu yaparak başlamalısınız.


Amigurumi Oyuncak Bebek Yapılışı

Tamamen sık iğne ve zincirden oluşan bu oyuncalar parça parça yapılarak doldurulmaktadır. Kafayı yaptıktan sonra gözleri dikerek içini elyafla doldurup tamamlıyorsunuz. Kafa bölümünde kirpik, kaş, yüz ifadesi gibi unsurları sonradan ekliyorsunuz. Organik oyuncak olarak piyasada satılan bu örgü bebekleri kendiniz rahatlıkla yapabilirsiniz. Ardından bacaklar, kollar, gövde ve ayakları ayrı ayrı yaparak içlerini doldurunuz. Tüm parçalar bittikten sonra iğneyle dikerek birleşim işlemi yapılıyor. Bu bebeklerin bir diğer özelliği ise elbise giydirilmeleridir. Örgü bebeğinizi tamamladıktan sonra evde bulunan artık kumaşlardan elbise dikebilirsiniz. Kumaş yapıştırıcısıyla örmüş olduğunuz bebeğe elbiseleri yapıştırarak şekil verebilirsiniz. Ayrıca kalan örgü iplerinden bebeğe saç dikebilirsiniz. Tam anlamıyla barbie bebekleri aratmayacak bir şekilde tasarlayarak çocuklarınızın beğeneceği oyuncaklar yapabilirsiniz. Dilerseniz mevsime göre bere, şapka, atkı gibi çeşitli aksesuarlar ile oyuncak bebeği süsleyebilirsiniz. Sağlık açısından son derece yararlı olan bu bebekleri çocuklarınızın seveceğinden şüpheniz olmasın.

Yorum Yazın