Amigurumi Oyuncak Yapımı


Amigurumi Oyuncak Yapımı

Oyuncak yapımı için kullanılan malzemeler son derece önemlidir. Çünkü çocukların mümkün olan en doğal malzemeler ile vakit geçirmesi istenir. Bunun için de en sağlıklı malzemeler ile oyuncak yapılır. İşte bunlardan biri de amigurumi oyuncaktır.

Amigurumi Oyuncak Nedir?

Amigurumi oyuncak, tığ ile işlenmiş örgülerin içini doldurarak oyuncak yapmaktır. Özellikle son zamanlarda oldukça tercih edilir. Tüm dünya bu oyuncaklar ile Japonlar sayesinde tanışmıştır.

Amigurumi Japon el işi anlamına gelir. Ami tığ anlamına gelir. Tığ yardımıyla örgü işlenir. Daha sonra ise örgüler doldurulur. Bu oyuncaklar hem yapan kişi hem de oynayan kişi için son derece sağlıklıdır.

Amigurumi Oyuncakların Avantajları Nelerdir?

Oyuncak yapımı için kullanılan amigurumi, 80’ li yıllardan beri oldukça yaygındır. Son dönemlerde pek çok kişi iş yerinde stres altında çalışır. Bu kişiler rahatlamanın yolunu aramak isterler. Hem iş yerinde stres altında olup evde çocuklarla uğraşmak kişileri daha çok yorar. Bundan kurtulmanın bir yolu da örgü örmektir. Çünkü örgünün rahatlatıcı bir etki gösterdiği uzmanlar tarafından da dile getirilir. Bu nedenle kadınlar evde çocuklarına bu oyuncakları yaparak aslında kendi rahatlamaları için son derece uygun bir yol yapmış olurlar. Bir taraftan da çocuklarını sağlıklı oyuncaklara kavuşturmuş olurlar.

Amigurumi Oyuncaklar Nasıl Yapılır?

Amigurumi oyuncak için öncelikle tığ gereklidir. Ayrıca hangi renk oyuncak yapmak istiyorsanız; o renk örgü iplerine ihtiyaç vardır. Tığ seçerken yumuşak saplı bir tığ seçmek; örgünüzü kolay şekilde ve yorulmadan bitirmenizi sağlar.

Amigurumi oyuncak yapmak için yumuşak bir ip seçmeye özen göstermek gerekir. Çünkü ip ne kadar yumuşak olursa; oyuncak da o kadar yumuşak olacaktır. Yumuşak ip ve ona uygun tığ seçerek oldukça yumuşak işler yapmak kolaydır.

Tığ yardımıyla hangi oyuncağı yapmak isterseniz örebilirsiniz. Örme işlemi bittikten sonra içerisini dolgu malzemesi ile doldurmak gerekir. Daha sonra da aksesuar kullanarak oyuncak tamamlanmalıdır. Örneğin yaptığını hayvana plastik gözler ekleyebilirsiniz. Bu sayede çocuğunuz oyuncağı oldukça ilgi çekici bulur. Bu yöntem ile çocuğunuza hangi oyuncakları yapacağınız tamamen sizin hayal gücünüze bağlıdır.

 Yorum Yazın