Atkı Ponponu Nasıl Yapılır?Konu İçeriği

Atkı ponponu yapımı

Soğuk kış aylarında bizi sıcak tutan atkı ve bere takımıdır. Bunlara ek olarak eldivenlerde bulunmaktadır. Eskilerde herkes kendi atkısını ve şapkasını örerdi. Şimdileri ise insanlar örmek yerine hazır olarak satılan şapka setlerini almaktadırlar. Kimileri atkıları ısınmak için kimileri de süs amacıyla kullanmaktadır. Süslenmek amacıyla kullanacak iseniz atkınız da bir ponpon bulunması şarttır. Kimileri atkılar da ponpon yerine püskülleri tercih ederken kimileri de ponponlu atkılardan vazgeçememektedir.

Ponponlu bir atkıya sahip değilseniz sahip olduğunuz  atkılara ponpon ekleyerek şık bir hale getirebilirsiniz. Sadece atkılara değil ayrıca şapkalara da ponpon ekleyebilirsiniz.Sizler için hazırladığım atkı için ponpon yapımını inceleyebilirsiniz. Yapımı oldukça basittir ve atkılar da ve şapkalarda ponpon seviyorsanız mutlaka bunu yapmayı denemelisiniz.

Atkı ponponu yapımı için gereken malzemeler

ponpon yapımı


  • Atkı
  • Makas
  • İplik
  • Dikiş iğnesi
  • 25 cm Boyutunda Ahşap  Tahta

Atkı ponponu nasıl yapılır?

01. İpi tahta etrafında dolayın

ponpon nasıl yapılır

İpi ahşap bir tahta etrafında ya da sert bir karton, bir kitap veya plastik kutu papağı bile kullanabilirsiniz. İpi sarma işlemini yaparken ipi çok gevşek sarmayın. Çok fazla sıkı sararsanız iplik demetini tahtanın  üzerinden çıkaramazsınız.

02. Sarmaya devam edin

ponpon dikimi

İpliği ponponu istediğiniz boyuta gelene kadar sarmaya devam edin. Eğer ip biterse panik yok! ipliğin başlangıç kısmını tam ortadan dolamaya başlayın.

03. İplik demetini iple ikiye ayırın

ponpon nasıl dikilir

İplik demetini tahtadan tamamen çıkarın. İplik parçası ile tam ortasına düğüm atın.

04. İplik demetinin uçlarını kesin

ponpon

İplik demetinin alt ve üst kısmındaki tüm ipleri makas ile kesin.

05. Atkının ucuna ponponları dikin

ponpon atkı

Atkının uç kısmını katlayın ve ponponları aynı renk iple dikin.

Yorum Yazın