Modern Bahçe Dekorasyonu FikirleriKonu İçeriği

Modern Bahçe Dekorasyonu Fikirleri

Şehir hayatından sıkılarak bahçe dekorasyonu yapmak ve biraz olsun rahat bir nefes almak istiyor olabilirsiniz. Böylece yoğun ve yorucu iş hayatınıza kısa bir ara vermiş ve toprakla uğraşarak elektriğinizi atmış olacaksınız. Bahçeniz ister küçücük bir alan isterse geniş bir alanı kaplıyor olsun yapılabilecek birtakım şeyler mutlaka vardır.  Yapacağınız değişikliklerle hem kendi kişiliğinizi bahçenize yansıtmış, hem de misafirleriniz geldiğinde farklılık yakalamış olacaksınız. Bunun için içinizdeki yaratıcılığı ortaya çıkarmanın tam vakti!

Modern Bahçe Dekorasyonu

 


Öncelikle bahçe dekorasyonu işlerine girişmeden mutlaka evinize uygun bir konsept düşünmelisiniz. Bahçenizle ilgili düzenleme yaparken bulunduğunuz bölgenin iklimini, çevre koşullarını mutlaka göz önüne almalısınız. Hangi bitkilerin veya çiçeklerin bölgenizde daha iyi yetiştiğini araştırarak işe başlayabilirsiniz. Bahçenizi dekore ederken “ Dinlenmek için mi? Çocuklarınızla vakit geçirmek için mi? Misafirleriniz için mi? “ bir alan istiyorsunuz bunu düşünmelisiniz. Kararınızı vermeniz adına size yardımcı olabilecek bazı bahçe dekorasyonu örneklerini size sunuyoruz;

çim yürüyüş yolu

Çimlerin Arasında Yürüyüş Yolları

Bahçelerin güzel bir görünüme sahip olmasını ve dekoratifliğini sağlayan en önemli unsurlardan bir tanesi çimlerdir. Bahçenize ekeceğiniz çimler hem yeşil bir görünüm sağlayacak hem de çocuklarınız için doğal bir oyun alanı oluşturacaktır. Çimlerin arasına yapacağınız yürüyüş yolları ile bahçenize çok şık bir görüm katabilirsiniz. Kolaylıkla temin edebileceğiniz çakıl taşlarını kare veya dikdörtgen şekiller halinde çimlerinizin üzerine uygulayabilirsiniz. Yumuşacık çimlerin üzerindeki beyaz çakıllar ile yeşil ve beyazın harika uyumunu yakalamış olacaksınız. Ayrıca doğal çimin bakımını yapmak istemiyorsanız hazır çim veya yapay çim de kullanabilirsiniz.

Havuz

Yüzme – Süs havuzu

Yaz aylarının da gelmesi ile birlikte bahçe dekorasyonu denince ilk akla gelen şeyler arasında havuzlar yer almaktadır. Geniş bir alana sahipseniz sizi serinleten ve eğlenceli ve bir havuz tercih edebilirsiniz. Eğer yeterince geniş alana sahip değilseniz su sesinin sizi rahatlatması için bahçenize süs havuzu yapabilirsiniz.

Kamelya

Kamelya

Bahçenize kışın yağmur ve soğuk havadan, yazın güneşten korunmak için kamelya yaptırabilirsiniz. Böylece misafirlerinizle oturabileceğiniz açık bir alan elde etmiş olacaksınız. Kamelyanızın içine veya hemen yanına istediğiniz şekilde mangal veya barbekü alanı da oluşturabilirsiniz.

Bahçe Salıncak

Salıncak

Büyük küçük herkesin çok sevdiği bahçe aksesuarlarından bir tanesi salıncaklardır. Birbirinden renkli döşemeler ile kullanabileceğiniz salıncaklarda, ahşap veya metal tercih edebilirsiniz. Ayrıca yatak olarak da kullanılabilen salıncaklar satın alabileceğinizi sizlere hatırlatmak isteriz.

Çocuk ahşap ev

Çocuklar için oyun alanı

Bahçe dekorasyonu ile sadece büyüklere değil çocuklarınıza da harika oyun alanları oluşturabilirsiniz. Böylece çocuğunuza çok güzel bir sürpriz ve vakit geçirebileceği bir alan yapmış olacaksınız. Çocuğunuz için ahşap oyun evi yapmayı deneyebilir veya satın alabilirsiniz. Özellikle merdivenle çıkılan ve kaydırak gibi eğlence kısımları olan ahşap evlere çocuğunuz bayılacaktır.

Satranç Alanı

Oyun Severler İçin Satranç Alanı

Satranç oynamayı sevenler için harika bir seçenek olarak bahçenize 8×8 kareden oluşan bir alan yapabilirsiniz. Zekâ geliştiren ve zevkli bir vakit geçirmenizi sağlayacak olan bu alanda siyah ve beyaz karolar kullanabilirsiniz. Büyük satranç taşlarından oluşacak bu alanda hem misafirlerinize meydan okuyabilir hem de kullanmadığınız zamanlarda taşları kaldırarak kendinize verimli bir alan oluşturmuş olacaksınız.

Bir önceki konumuzda, Duvar Kâğıdı Modelleri ve Önerileri  ile ilgili bilgi vermiştik.

Yorum Yazın