Bebek Battaniyesi Örgü ModelleriKonu İçeriği

Battaniye Örnekleri

Yine muazzam bir tasarım örneğiyle karşınızdayız. Bugünkü kaleme aldığım ana konu, bebek battaniyesi örgü modelleri adlı anlatımım olacaktır. Hanımların el işi diye adlandırdıkları örgü tasarımı, son zamanlarda daha sevimli ve daha ilgi çekici bir hal alıyor. Neden mi? Çünkü el işi örgü modelleri, daha çok bebekler ve çocuklar için tasarlanıyor. İşte tamda bu yüzen bugün sizlere, bebek battaniye örneklerinden bahsedeceğim.

Bildiğimiz üzere bebek battaniyesi örgü modelleri, tek bir sistemle olmuyor. Bu tasarımı yaparken birçok sistem kullanılıyor. Örneğin; tığ şiş, tığ, çağ, iğne işlemesi, motif işlemesi, dantel ve iğne oyasıyla da bebek battaniyesi yapılmak mümkün.

Bebek Battaniyesi Örgü Modelleri

Bebekler için rengarenk battaniyeler tasarlamak ve bu battaniye modellerine, hayat vermek tamamen siz tasarımcılarımızın, hayal gücüne bağlı. Bebek battaniyesi yapmak için bir çok seçeneğiniz var. Bu seçeneklerden bahsetmemdeki asıl amaç, siz örgü tasarımcılarımıza tercih seçeneği sunmak. Bebek battaniyesi mi yapmak istiyorsun? O halde doğru adrestesin. Çünkü bugün bebek battaniyesini tüm çeşitleri ile birlikte sizlere sunacağım.


Örgü Battaniye Modelleri 

  1. Kumaşla bebek battaniye yapımı: Renkli kadife kumaşları kullanarak, bebek battaniyesi yapabilirsiniz. Kumaşları istediğiniz boyutlarda keserek, o boyutlara istediğiniz objeyi çizebilir ve çiz-iminizi iğne yardımlarıyla, tarzınıza göre şekillendirebilirsiniz. Tabi bu tasarım tamamen sizin, zevkinize bağlı. Dilerseniz,  kadife kumaşların üzerini yine zevkinize göre kurda-le ve boncuk gibi süslemeler aracılığıyla, bebek battaniyeniz’i şekillendirmeniz de mümkün.
  2. Motiflerle bebek battaniye yapımı: İğne ve tığ gibi örgü aracılığıyla, değişik motifler yaparak bebek battaniyeniz’in tasarımını yapabilirsiniz. Ancak bu motifleri kafanıza göre boyutlarda yapmanız, battaniyenin görünümünü bozar. Bu sebepten motiflerin belli orantılarda yapılması şart! Çünkü motifleri, iğneyle bir araya getirme işleminizi, uygulayabilmeniz için belli bir ölçüm, yapmanız gerekiyor. Bu motiflerdeki ölçümü de yapacağınız battaniyenin, boyutu belirler.
  3. Tığ örgüyle bebek battaniye yapımı: Tığ örgüyle, battaniye yapabilirsiniz. Tığ örgüyle, battaniyenize birçok tığ örgü örneği uygulayabilirsiniz. Örneğin; Yonca desenli battaniye, uğur böcekli battaniye gibi…
  4. Şiş örgüyle bebek battaniye yapımı: Şiş yardımıyla bebek battaniyesi yapımı mümkün. Ancak bu battaniye yapımında kullanacağınız ipin, avize ip olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.
  5. İğne işleme ile bebek battaniye yapımı: Batta-niyelik kumaşların kenarlarını, iğne oyası dediğimiz işlemeler ile donatarak, battaniye tasarımı yapabilirsiniz.
  6. Dantel dekorlar ile bebek battaniye yapımı: Genelde ince uçlu tığla yapılan desenlere, dantel adı verilmektedir. Bu dantellerle, görselliğe güzel hitap edecek battaniye tasarımları yapmanız mümkün.

Yukarıda sıraladığım maddelerin hepsi bebek battaniyesi örgü modelleri arasında yer almaktadır. Battaniye yapımınız da bu tarz modelleri de tercih edebilirsiniz. Tasarımda seçenekler bitmez. Hayal gücü geniş olan tasarımcılarımız dilerse, kumaş boyama sistemi ile de bebek battaniyesi yapabilirler. Dediğim gibi tasarımda, seçenekler bitmez. Üretim yapmak, tamamen sizin yaratıcı düşüncelerinizle geçekleşir.

Yorum Yazın