Bebek Kapı Süsü Nasıl Yapılır?Konu İçeriği

Bebek Kapı Süsü

Kim demiş, evde bebek kapı süsü tasarlamak, herkesin yapabileceği bir iş değil, diye. Bugün siz tasarım meraklıları için evde “Bebek kapı süsü nasıl yapılır?” ondan bahsedeceğim. Bebek odalarınızın kapılarını, daha kolay bir şekilde dekore etmeniz için bebek kapı süsü, mükemmel bir tasarım fikri diyebilirim.

Evet, sizler için düzenlediğim bebek kapı süsü yapımını, “Bebek kapı süsü nasıl yapılır?” başlığı altında anlatıma sunacağım. Ama ondan önce bildirmek isterim ki bebek kapı süsünü, tasarlamak ve istediğiniz şekilden şekille sokmak, tamamen sizin hayal gücünüze kalmıştır. Benim bu anlatımımda vereceğim bebek kapı süsü modeli, sizin için yalnız bir yapılış yöntemi, olarak kalacaktır. Çünkü geriye kalan kısmı, siz kendi zevkinize göre aksesuarlar yardımıyla, kapı süsün üze dilediğiniz şekli vereceğinizden, hiç şüphem yok. Şimdi dilerseniz anlatımıma, sizler için hazırladığım kapı süsü modelinin malzemelerinden, başlayalım.


Bebek Kapı Süsü Yapımında Kullanılan Malzemeler

Bebek kapı süsü malzemeleri;

  • Oyuncak bebek,
  • Silikon tabancası,
  • Köpük halka,
  • İğne,
  • İplik,
  • 2 cm uzunluğunda pembe kurdele,
  • 3 cm uzunluğunda beyaz kurdele,
  • 15 cm uzunluğunda pembe tül,
  • Kelebekli taş aksesuarlar,
  • Renkli yapay çiçek ve yapraklar gibi malzemelere ihtiyaç vardır.

Bebek Kapı Süsü Nasıl Yapılır?

Bu sizlere tarifini,yapacağım bebek kapı süsü modelimiz için kullanacağınız tüm malzemeler, yukarıdaki gibi olmalıdır. Tabi Aksesuarlar ve kurdelelerin rengi tamamen sizin tercihinize kalmıştır. Ancak bu kapı süsünü modelimizde, yapım yöntemi sabittir. Şimdi dilerseniz kapı süsü yapım yöntemimizin ilk adımından başlayalım.

Öncelikle yapmanız gereken, köpük halkayı boşluk bırakmayacak bir şekilde, pembe kurdele ile sormanızdır. Ancak bu işlemi yaparken köpük halkanın, bazı kısımlarına hafif tutkal yapıştırmayı unutmayın!

Köpük halkayı sarma işlemini, tamamladıktan sonraki aşamada yapmanız gereken iğne iplik yardımıyla 15 cm uzunluğundaki tülü, büzüştürürmenizdir. Bu işlemi yaparken iğne iplik yardımıyla, tülü ipe zikzaklı geçirerek tamamlaya bilirsiniz.

Zikzaklı tülü, hazırladıktan sonra daha önce kurdele sarmış olduğunuz halkanın etrafına, tutkal yardımıyla yapıştırmanız gerekiyor. Yapıştırma işlemi, biraz zorlayacaktır. Bu yüzden tülü, düzenli yerleştirmeye dikkat edin.

Tülü, hatasız bir şekilde yerleştirme işlemini tamamladıktan sonra oyuncak bebeği, halkanın orta kısmına yine tutkal yardımıyla yapıştırın.

Resimde de gördüğünüz gibi tülü sardıktan sonra halkanın orta kısmına tutkal ilave etmeniz gerekiyor. Tutkalı kontrollü kullanmaya özen gösterin. Çünkü oyuncak bebeği, doğru yerleştirmeniz tasarımınızın görünümü için oldukça önemli bir durumdur.

Oyuncak bebeğinizi, yerleştirip 45 dakika tutkalın kurumasını ve oyuncak bebeğin sabitlenmesini, bekledikten sonra yapay çiçekler yardımıyla, resimde gördüğünüz gibi dekore edebilirsiniz. Tabi bütün bu dekore işlemleri sizin hayal gücünüze bağlı bir durumdur. İster resimdeki gibi çiçek ve taşlarla dekore edin, isterseniz farklı aksesuarlar deneyin. Süsleme işleminde tamamen özgürsünüz. Ancak tutkalı doğru kullanmaya dikkat edin. Aksi taktirde aksesuarlarınız bozulabilir.

Son olarak beyaz kurdeleyi kullanarak kapı süsün alt kısmına, kelebek yaparak yerleştirebilirsiniz. Bu işlemden sonra kapı süsünüz, hazır demektir. Unutmayın! Tasarımınızda kullanacağınız, renkler ve aksesuarlar, tamamen sizin zevkinize kalmış bir durumdur.

Yorum Yazın