Boncuklardan Etamine Kelebek DikimiKonu İçeriği

Boncuklardan etamine kelebek dikimi nasıl yapılır?

Etamin, karelere bölünmüş kumaşın üzerine boncuk ya da iple belli desenlerin verilmesidir. Dikiş bilgisi olan herkesin kolaylıkla yapabileceği etamin dikimi ile farklı modeller tasarlayabilirsiniz. Etamin işleme kız meslek liselerinde ders olarak işlenmektedir. Biraz el becerisi birazda gerektirir.

Etamin üzerine desen yapmak için etamin kasnağını kullanabilirsiniz. Eğer daha önce etamin işleme yaptıysanız etamin kasnağı kullanmadan da kolaylıkla yapabilirsiniz. Etamin üzerine farklı bitkiler, hayvan motifleri, meyveler işleyebilirsiniz. Etamin üzerine işlenen desenler arasında en çok tercih edilenler ise gül modeli, kelebek modeli, elma modeli, kiraz modeli ve çizgi film karakterleridir. Etamin üzerine farklı modeller yaparak hem boş vakitlerinizi değerlendirebilir hemde kendinize uygun bir hobi edinebilirsiniz.

Boncuklardan etamine kelebek dikimi malzemeleri

  • Renkli Boncuklar
  • Makas
  • İplik
  • Etamin

etamin yapımı


Boncuklardan etamine kelebek dikimi yapımı

01. Modeli hazırlayın

etammin modeli

Etamin kumaş üzerine aktarmak istediğiniz modeli kareli kağıt üzerinde çizin. Eğer ilk kez etamin çalışması yapacaksanız daha bir modelle çalışın. Kelebek, Elma ya da gül modelleri ilk başlayanlar için ideal modellerdir.

02. Dikmeye başlayın

etamin kelebek

Modeli oluşturduğumuza göre şimdi dikkatli bir şekilde modeli etamin üzerine aktarmak gerekiyor. Dikim aşamasında etaminin ön kısmına boncuklu iple dikmeye başlayın.

03. Dikmeye devam

etamin kelebek yapımı

Dikme işlemine düz bir sıra halinde başlayın. Aynı sıradaki boncuklar bitmeden bir alt sıraya geçmeyin.

04. Fazla kısımları kesin

etamin nedir

Etaminin fazla kısımlarını makas ile kesin.

05. Süsleyin

etamin nasıl yapılır

Etamin üzerine yaptığınız kelebek modelinin kenar kısımlarını farklı renkte boncuklar ile süsleyin. İsterseniz alt kısmına keçe de yapıştırabilirsiniz. Böylece düzgün bir etamin süslemesi yapmış olacaksınız.

Yorum Yazın