Boncuklu Yastık DikimiKonu İçeriği

Boncuklu yastık dikimi nasıl yapılır?

Ev dekorasyonunda süslü ve işlemeli yastıkların rolü oldukça fazladır. Öyle ki bazı koltuk takımlarının büyük çoğunluğunu yastıklar oluşturmaktadır. Renkli, desenli, çiçek motifli yastıklar en çok tercih edilen yastıklar arasında yer almaktadır. Küçüklü büyüklü yastıklar mobilyaların tamamlayıcısı ve mobilyayı daha güzel gösteren bir ögedir.

Kimi insanlara göre mobilyalarda çok yastık kullanmak mobilyadan daha çok yastıkların dikkat çekmesine neden olduğunu söylerler, kimileri ise yastıkları hem dekoratif bir eşya olarak hemde kullanışlı olması açısından tercih etmektedir.

Yastıklı bir koltuk takımı istiyorsanız bu yastıkları boncuklarla süsleyerek daha dekoratif ve şık bir hale getirebilirsiniz. Hazır satılanlardan hiçbir farkı olmadığını yastıkların bitiminde anlayacaksınız.


Boncuklu yastık dikimi malzemeleri

  • İnci Boncuklar
  • İğne
  • İplik
  • Kumaş

Boncuklu yastık dikimi ve yapılışı

01. Kumaşa kareler çizin

yastık dikilişi

Kumaşın üzerine 5 cm aralıklarla kareler çizin. Kare çizme işlemini tüm kumaş yüzeyinde uygulayın.

02. Dikme işlemi

yastık süsleme

Dikim işleminde dikiş iğnesini  kumaşın iç kısmından başlayın. Daha sonra ise karelerin bulunduğu köşe kısımlardan iğneyi çıkarın. Bu işlemi 4 köşe içinde tekrarlayın.

03. Büzme işlemi

büzme tekniği ile yastık dikimi

Köşeden de geçirdiğiniz ipleri büzüştürün.

05. Tekrar dikin

yastık yapımı

Büzme yaptığınız kısımı tekrar dikin ve düğüm atın.

06. Boncukları ekleyin

dekoratif yastık

Büzme işlemi yaptığınız kumaşların uç kısımlarına birer tane bocuk ekleyin. Bu işlemi yapmaya tüm kumaş boyunca devam edin. Tüm kumaşı boncuklarla kapladıktan sonra ise hangi şekilde yastık yapmak istiyorsanız o şekilde yastığı dikin. Farklı boyutlarda boncuklar da tercih edebilirsiniz.

yastık süsleme nasıl yapılır boncuklu yastık dikimi

Boncuklarla yapılmış yastık modelleri nasıl sizce de güzel değil mi? Herkes bol hobili günler dilerim.

Yorum Yazın