Cam Bardak Boyama Nasıl Yapılır?Konu İçeriği

Cam bardak boyama nasıl yapılır?

Dekoratif objeler çok paralar vermek zorunda değilsiniz. Basit birkaç adımla sizde cam bardaklarınızı birbirinden farklı, rengarenk ve cıvıl cıvıl hale getirebilirsiniz. Biraz el becerisi, biraz malzeme ve hayal gücü ile yapamayacağınız hiçbir tasarım yoktur.

Cam ve cam aksesuarlarınızı süslemenin birçok yolu vardır. Sizlerde kendi tarz ve stilinize uygun olarak cam bardak ve cam objelerinizi süsleyebilirsiniz. Birçok desende ve modelde cam boyama işlemi yapabilirsiniz. Mesela çiçek desenli boyama, meyve desenli boyama, çizgili boyama, geometrik şekilli boyama ve daha birçok modeli sizlerde kendiniz tasarlayabilirsiniz.

Eğer desenli cam bardak boyama yapmak istiyorsanız boyama yapmak istediğiniz yüzeyin büyüklüğünden daha küçük bir desen tercih ediniz.İhtiyacınız olan sadece birkaç malzeme ve gerisi hayal gücünüze kalmıştır.


İhtiyacımız olan malzemeler:

  • Cam objeler,
  • Renkli cam boyaları (enamel boya),
  • Fırça,
  • Boya paletleri,
  • Sünger,
  • Alkol.

bardak boyama nasıl yapılır

Cam bardak boyama yapımı

Bütün bu malzemeleri size en yakın bir nalburdan temin edebiirsiniz. Malzemeleri temin ettikten sonra yapmanız gereken ilk şey boyama öncesi cam objeleri iyice temizleyip pürüzsüz hale getirmektir. Cam objeleriniz ne kadar pürüzsüz olursa o kadar iyi sonuç elde edersiniz.

Sonra ise cam objeye hangi çizimi yapacağınıza karar verin. Karar verdiğiniz figürü önce dosya kağıdına çizin cam obje üzerine çizmek daha kolay olacaktır. Cam boyama sırasında boyaların birbirine karışmasını önlemek amacıyla şablon kullanmak oldukça önemlidir.

Önemli bir bilgi olarak cam boyamak için kullanacağınız boyanın adı enamel boyasıdır. Bu boya hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Su veya yağ bazlı, lek tutmayan ve yıkanabilen en dikkat çeken özelliği ise düzgün ve sert bir yüzey oluşturmak için kullanılan son kat boyasıdır. Genellikle oldukça fazla parlak olmasına rağmen mat renkte olanları da bulunmaktadır.

İlk olarak paletinize cam objelerinizi boyamak istediğiniz renklerde boyaları koymaya başlayın. Sünger uçlu fırça yardımı ile kullanmak istediğiniz boyanın üzerine batırın. Boya miktarını kendiniz ayarlayabilirsiniz. Eğer fazla boya kullanmak istemiyorsanız fazla olan boyayı kumaş parçasına hafifçe bastırın.

boyama işlemi böyle devam edecek ve istediğiniz modele ulaşana kadar bu işleme devam edin. Boyama işlemi bittikten sonra kuruması için biraz bekleyin. Cam boyaların kuruması için bekleyeceğiniz süre uygulayacağınız boya miktarına göre değişmektedir. Yoğun bir boya tabakası uygularsanız yaklaşık 24 saat beklemeniz yeterli olacaktır.

bardak boyama

Burada uyguladığımız boya oldukça ince olduğu için kuruma süresi de oldukça kısa olacaktır. Yuvarlak alanları boyadığınızda kuruttunuz. Şimdi ise çiçeklerin gövde kısımlarını oluşturmak. İsteğe bağlı olarak yaprakta ekleyebilirsiniz. Çiçek olan noktaların içine birer nokta koyun bu işlemde çiçeğinizi daha belirgin hale getirecektir.

bardak süsleme

Hepsi bu kadar basit birkaç dokunuşla sizlerde evinizde sıradan cam objeleri birer tasarım harikasına dönüştürebilirsiniz.

Taş boyama Teknikleri makalemizi incelediniz mi?

Aşağıdan farklı cam boyama modellerini inceleyebilirsiniz…

bardak süsleme3 bardak süsleme2 bardak süsleme1 bardak1 bardak süsleme

Bir Yanıt - Yorum Ekle

Yorum Yazın