Cam Boyama TeknikleriKonu İçeriği

Cam Boyama Teknikleri

Sade, sıradan bir cam parçasını, özel cam boyası ve kalem aparatıyla, evinizin vazgeçilmez dekoratif parçaları haline dönüştürmeniz bir yanda bu işi bir hobi haline getirerek keyif almanız mümkün. Hizmet vermekte olan cam boyama kurslarını tercih edebileceğiniz gibi, bahsedeceğimiz noktalara dikkat ederek, cam boyama işlemini evinizde yapmanız da mümkün.

Cam Boyama Malzemeleri

Öncelikle özel bir boya olan cam boyalarına ve bu boyaların cam yüzeye sürülmesi için fırçaya ihtiyaç duyacaksınız. Bir püf nokta olarak, cam boyasının sürülmesi için ihtiyaç duyduğunuz fırçanın kıllarının sentetik kıllar yerine doğal kıllardan oluşan bir yapıda olmasında fayda var. Çünkü, bu şekilde sentetik fırçaların boyayı tutmasından kaçınabilirsiniz.

Bu süreçte bir de kontür çekmek için cam boyama kalemine ihtiyaç duyacaksınız. Bu kalem sayesinde, istediğiniz desenin hatlarını rahatlıkla belirleyip, boyaların birbirine karışmasını da engellemiş olacaksınız.


Boyama Öncesi Teknikler

Seçtiğiniz camı boyama işlemine geçmeden önce mutlaka tamamen temizlemenizde fayda var. Cam boyayanların gözden kaçırdığı bu durum, parmak izi veya leke olan yerlerdeki boyaların istenilen görüntüde olmamasına sebep vermektedir.

Aynı zamanda cam objeyi tutarken, elinize tamamen oturup saran, hareket özgürlüğünü kısıtlamayan bir eldiven kullanarak, boyama işlemi sırasında cam objede parmak izi bırakma ihtimalinizi ortadan kaldırabilirsiniz. Ancak, eldivenle rahat edemeyeceğinizi düşünüyorsanız, objeyi tamamen temizledikten sonra kontür işlemine geçebilirsiniz.

cam boyama

Deseninizi Belirleyin

Cam materyalinizin üzerinde oluşturmak istediğiniz deseni cam boyama işlemine geçmeden önce belirleyin. Belirlediğiniz deseni cam yüzeyin altına koyup, kontür kalemiyle hatlarını rahatlıkla çizebilirsiniz.

Kontür kaleminizin mürekkep rengini siyah tercih etmeniz de, deseninizin hatlarının belirgin ve keskin olmasına, böylelikle boyanacak bölgeler arasındaki geçişin estetik olmasına yarayacaktır. Kontür işleminiz bitince birkaç saat kurumaya bırakıp, kuruduğuna emin olduktan sonra boyama sürecine geçilebilir.

Boyama Süreci Teknikleri

Hatları çekilmiş belirli bir alanı boyarken dikkat etmeniz gereken en önemli teknik, tek yönlü fırça darbeleri kullanmaktır. Fırçanızı aşağı yukarı yönlerde hareket ettirmek yerine tek yönlü hareket ettirirseniz, fırça darbelerinin kötü görüntüsünden kurtulursunuz.

Bir Hobi Olarak Cam Boyama

Cam boyama işlemi keyifli bir boş zaman aktivitesi olarak stres atmanızı sağlarken, bir yandan da evinizi kendi emeğiniz olan eşsiz objelerle donatabilirsiniz.

Yorum Yazın