Dantel Havlu Kenarı ÖrnekleriKonu İçeriği

Dantel Havlu Kenarı Örnekleri

Türk geleneklerinde önemli bir yere sahip olan havlu kenarları çeyizlerde, hediyelik olarak kullanılmaktadır. Havluları daha gösterişli hale getiren ve adeta bir sanat eserine çeviren havlu kenarı modelleri tığ, dantel vb. farklı materyaller ile yapılmaktadır. Sizler için dantel havlu kenarı yapımı hakkında bir yazı hazırladık. Daha önce herhangi bir dantel işi yaptıysanız adımları takip ederek bu modeli rahatlıkla yapabilirsiniz.

Dantel Havlu Kenarı Yapımı

İlk olarak kullanacağınız malzemeleri sıralayalım. Gösterişli olması nedeniyle simli nakış ipi tercih ettik, 20 numara tığ ve doktorların boğaz muayenesi yaparken kullandıkları tahta çubuğu kullandık. Dantel havlu kenarı örneğimize başlarken 13 tane zincir çekiyoruz. Bu zincirleri sık iğne yaparak iki sıra kutu yapıyoruz. Ardından 10 zincir çekiyoruz. Çekmiş olduğumuz bu 10 zincirin üzerinden sık iğne dolduruyoruz. Daha sonra ise 10 zincirin yarısını sık iğneyle dolduruyoruz. Çubuğun üzerine 20 ilmek atıp dolduruyoruz. Daha sonra ipi çubuktan çıkarıp yarım bıraktığımız 10 zincirin üzerine 6 sık iğne yapıyoruz. Havlu kenarı örneği oluşturulurken devamında 7 zincirle kutu yapıyoruz. Ve 4 sıra halinde kutu yapmayı sürdürüyoruz. 2 zincir çekerek çubukla yaptığımız halkaların arasına 3’er zincir çekerek 20 tane yapınız. Ardından tekrar başa gelerek aynı işlemi 3 defa tekrarlıyoruz. 3 sırayı tamamladıktan sonra kutunun ucuna ekleyerek geri dönüyoruz. 4 zincir çekip ucunu pipirikle tamamlıyoruz. Ardından bir sıra daha kutu yaparak motife geçiyoruz.


Havlu Kenarı Örneği Yapılışı

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz dantel havlu kenarı modeli bittiğinde üçgen şeklinde kutular ve aralarında tahta çubuk yardımıyla yaptığımız 3’lü motiflerden oluşuyor. Oldukça görkemli bir görünümü olan modelin yapımı ise tam tersi çok kolay. Hızlı bir şekilde biten model havlu kenarlarıyla beraber mevlüt örtülerine de kullanılabilir. Büyük motifli olması nedeniyle Mevlüt, Cenaze örtüleri için kullanılmaya müsait bir modeldir. Geçmiş tarihlerden bu yana yapılan bu gelenek çeyizlerde ince ince havluların, yazmaların kenarlarına işlenmektedir. Hanımların günlerde vakit geçirmek adına yaptıkları bu el işi banyolarınıza zarif bir hava katacaktır. Sizde bu modeli sevdiklerinize hediye olarak yapabilirsiniz.

Yorum Yazın