Dekoratif Karton Kutu Nasıl Yapılır?Konu İçeriği

Dekoratif karton kutu yapımı

Karton kutuları, nasıl dekoratif bir hale getirebileceğinizi bu yazımız da sizlere anlatmaya çalışacağım. Muhtemelen bir çoğumuzun evinde farklı ebatlarda karton kutular vardır. Burada bizim işimizi daha küçük ebatlarda ki karton kutular görecektir. İşimize yaramayacağını düşünerek attığımız kutuları şimdi değerlendirme zamanı geldi.

Karton kutulardan makyaj, takı ve aksesuar kutusu veya evinizdeki malzemeleri saklamanıza yarayacak karton kutulardan dekoratif saklama kutuları oluşturabilirsiniz.

dekoratif karton kutu yapımı 1


Dekoratif karton kutu yapılışı

İhtiyacımız olan malzemeler:

  • Farklı ebatlarda karton kutular,
  • Şık ve desenli kumaş parçaları,
  • Maket bıçağı,
  • Cetvel,
  • Tutkal,
  • Fırça,
  • Bant.

dekoratif karton kutu yapımı 2

İlk olarak karton kutunun etrafını saracak büyüklükte kumaş parçalarını kesin. Dekoratif karton kutunun etrafına saracağınız kumaşın inceliğine özen gösterin. Çünkü daha ince kumaşlar daha şık ve zarif göstermeye yarayacak ve hem de daha kolay yapışacaktır. Kutuyu ters çevirerek alt kısmını bant yardımıyla sabitleyin. Böylece yapacağınız dekoratif karton kutunuz daha sağlam olacaktır.

dekoratif karton kutu yapımı 3dekoratif karton kutu yapımı 4

Kutunun her yüzeyi için kumaş parçasını tek tek cetvel yardımıyla ölçerek kesin. Yaklaşık 1 cm pay verin. Şimdi kutunun üst kanatlarını içerisine  doğru katlayın. Kutunun iç kısmında kalan kısımlarını da kumaş parçaları ile kaplayın. Dekoratif karton kutunun iç kısmına fırça yardımıyla biraz tutkal sürün ve kumaşları dikkatli bir şekilde yapıştırın.

dekoratif karton kutu yapımı 9dekoratif karton kutu yapımı 10

Dekoratif karton kutunun içerisinde ve dışarısında kalan kumaş fazlalıklarını biraz tutkal kullanarak fırça yardımı ile yapıştırın. Bu işlemi uyguladığınız da kumaşın daha sabit kalmasını sağlayacaksınız. Dekoratif karton kutuyu tamamen kuruması için yaklaşık olarak 1 saat kurumaya bırakın. 1 saat sonra çok şık ve harika dekoratif kutular elde edeceksiniz.

Yorum Yazın