Dergi ve Kitap Tutucu Nasıl Yapılır?Konu İçeriği

Dergi ve kitap tutucu yapımı

Harika bir yoldur dağınık kağıtları, dergileri ve kitapları düzenlemek bugün bu DIY projemizde kitap yada dergileri masa üzerinde tutucu olarak kullanabileceğiniz şık ve dekoratif tutucu nasıl yapılır bunu anlatacağız. Basit bir kendin yap projesi olan kitap tutucu nasıl yapılır? bunu hep birlikte adım adım yapacağız. Dergi ve kitap tutucusu yaparken hem eğleneceksiniz, hem de kendi el becerilerinizi ortaya çıkarabileceksiniz. Bu sayede geri dönüşüme destekte vermiş olacaksınız.

Bu projeyi kendiniz geliştirerek farklı alternatifler olarak da kullanabilirsiniz. Örneğin kitap veya dergi tutacağı yerine kağıt notlarınızı saklamanıza yarayabilecek farklı projeler düşünerek gerçekleştirebilirsiniz. Birçok kağıt yada belgeleri kolayca gizleyebileceğiniz ve kaybolmaması açısından bu tekniği kullanarak ihtiyacınız olan tutucuyu kolayca yapabilirsiniz. Ayrıca farklı renk ve desenler kullanarak şık ve dekoratif bir hale getirmenizde mümkün.

Tutucu nasıl yapılır? Bu mükemmel projemizin anlatımına geçmeden önce isterseniz gelin hep birlikte ilk olarak bize gerekli malzeme listesine bir göz atalım.


Nelere ihtiyacımız var:

  • Yapışkanlı kağıt folyo (istediğiniz desen)
  • Karton kutu
  • Maket bıçağı
  • Cetvel
  • Kalem

Dergi Tutucu Projesi Malzeme ve Yapılışı 1

Dergi ve kitap tutucu yapılışı

Adım 1

Karton kutunun üst kısmından yaklaşık olarak 1.3 mm kutunun küçük kenarından bir çizgi çizin.

Dergi Tutucu Projesi Yapılışı 2

Adım 2

Kutuyu çevirin karşı tarafın genişliği kadar diğer tarafa çizgi çizdikten sonra kutunun alt kısmından yaklaşık olarak 10 cm kadar çizgi çizin.

Dergi Tutucu Projesi Yapılışı 3

Aşama 3

Kutunun ön ve arka kısmına çizdiğimiz hem yüksek, hem düşük çizgiye kutunun yan tarafından çapraz çizgi çizin. Daha sonra maket bıçağı yardımıyla çizgi hatları boyunca kutuyu kesin.

Dergi Tutucu Projesi Yapılışı 4 Dergi Tutucu Projesi Yapılışı 5

Aşama 4

Yapışkanlı kağıt folyo rulosunu, açın rulonun düz tutmak için kenarlarına ağır nesneler kullanabilirsiniz. Rulo kağıdın açılan tarafından kestiğiniz kutuyu aşağı yerleştirin. Kutunun alt kısmından yaklaşık olarak 5 cm kadar bırakın. Kutunun üst noktası kağıt boyunca kesilir. Eğer tüm kutuyu kaplamaya yetecek uzunlukta kestiğinize emin olun.

Dergi Tutucu Projesi Yapılışı 6 Dergi Tutucu Projesi Yapılışı 7

Aşama 5

Yapışkan kağıdın kenarından 5-6 santim pay bırakın. Başlangıç ve bitiş örtüştürerek karşılamak için 2.5 cm ya da 5 cm kağıdın ucundan kutunun üst kenar kısmına bastırın.

Dergi Tutucu Projesi Yapılışı 8

Aşama 6

Kutuyu yan yatırarak kağıdın küçük tarafından katlamaya başlayın. Kağıdın karşı tarafına bastırarak geri kalan kısmını soyarak yapıştırın.

Dergi Tutucu Projesi Yapılışı 9

Aşama 7

Kutuyu kapladıktan sonra başlangıç noktası ile bitiş noktasında eğer kırışıklıklar varsa, bunları düzeltin.

Dergi Tutucu Projesi Yapılışı 10

Aşama 8

Kutunun alt kısmını çevirerek yapışkan folyo’nun iki yanına basarak küçük tarafları katlayın.

Dergi Tutucu Projesi Yapılışı 11

Aşama 9

Yapışkan kağıdın uzun kısımları ilk yukarı doğru yapıştırın ve diğer kısmını ise aşağıya doğru bastırarak yapıştırın.

Dergi Tutucu Projesi Yapılışı 12

Aşama 10

Kutuyu kapladıktan sonra geriye kalan fazla yapışkan kağıdı maket bıçağı yardımı ile düzgünce kesin.

Dergi Tutucu Projesi Yapılışı 13

Adım 11

Fazlalığı kestikten sonra baş parmağınızla hava kabarcıkları kalmayacak şekilde kutunun iç kısmına doğru basarak yapıştırın.

Dergi Tutucu Projesi Yapılışı 14

Bir projemizin daha sonuna gelmiş durumdayız dergi ve kitap tutucusu hazır. Başka bir kendin yap projesinde görüşmek üzere kendinize iyi bakın…

Deri Tutucu Bitmiş Hali 1 Deri Tutucu Bitmiş Hali 2

Bir önceki konumuz da Şarap Şişesinden LED lamba yapımı dekoratif lamba ve gece lambası nasıl yapılır? DIY projesi hakkında detaylı bilgiler vermiştik.

Yorum Yazın