Ebru Tekniği İle Kupa BoyamaKonu İçeriği

Ebru tekniği ile kupa nasıl boyanır?

Renkli kupaları her zaman sevmişimdir. Hem sıcak bir kahve hemde sıcak bir çay  için kupalar kış ayının vazgeçilmezleri arasındadır. Hem evde hem ofiste içeceklerinizi boyayacağımız kupa ile tüketebilirsiniz. Bu kupa boyama işlemini TRT 1‘in sevilen programı olan Ana Ocağında Meltem anne yaptı. Yapımı  hem kolay hemde oldukça eğlencelidir. Yaparken hem boş vaktiniz değerlendirmiş olacaksınız hemde şık ve rengarenk bir kupaya sahip olacaksınız.

Ebru tekniğini kağıt üzerine eklemek yerine bu sefer kupa bardak üzerine farklı desenler oluşturarak sıradan beyaz kupanızı şahane bir kahve kupasına çevirebilirsiniz. Bur da size yardımcı olacak en büyük etken hayal gücünüz olacaktır. Suyun üzerinde farklı renkteki ojeleri karıştırarak hem farklı bir tasarım yapabilirsiniz. Lafı fazla uzatmadan oje ile kupa süsleme tekniğini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Ebru tekniği ile kupa boyama malzemeleri

Kupa boyama


  • Kupa
  • Oje
  • Geniş Bir Kap
  • Sulu Boya Fırçası
  • Kağıt Havlu
  • Sim (İsteğe Bağlı)

Ebru tekniği ile kupa boyama nasıl yapılır?

01. Ojeleri karıştırın

kupa boyama yapımıoje ile aktivite

Geniş ve su dolu bir  kapta renkli sulu boya fırçası ojeleri karıştırın. İstediğiniz kadar renk kullanabilirsiniz. Ojeler ile istediğiniz deseni oluşturduğunuzda karıştırmayı bırakın. İsterseniz de Ojelerin üzerine Biraz sim serperek parıltılı bir görünüm elde edebilirsiniz.

02. Kupaya ebruyu aktarın

oje ile fincan boyama

Karıştırdığınız boyaları kupanın istediğiniz yüzeyine gelecek şekilde dikkatli ve yavaş bir şekilde kupayı renklendirin. Tüm ojenin kupanın üzerine aktarıldığına emin olun.

03. Kupayı kurulayın

kupa süsleme

Kupanın boya değmeyen ıslak yüzeylerini kağıt havlu ile kurulayın. Ebru tekniği ile yapılmış kupanızı iyi günlerde kullanın.

ebru tekniği ile kupa süsleme ebru ile kupa boyama

Kupa, bardak boyama sanatını beğendiniz mi? Son derece şık ve güzel görüyor sizce’de öyle değil mi?

Yorum Yazın