Evde Kalemlik YapımıEvde kalemlik yapımı

Evimizde çöp olarak gördüğümüz ve attığımız birçok parçayı değerlendirerek hem kendimize farklı bir hobi edinebilir hem de gerekli malzemeleri kendimiz yapabiliriz. Evde kalemlik yapımı çocukluğumuzdan beri pek fazla kişinin yaptığı bir şeydir. Biten su şişelerinden ve eski bardaklardan kalemlik yapmayan çocuk neredeyse yok denecek kadar azdır. Fakat bunu biraz daha geliştirerek çocuksu değil de daha şık görünen kalemlikler yapabiliriz.

Evde kalemlik yapımı ilk düşünüldüğünde biraz yorucu gelebilir. Hatta çok uğraştırıcı olduğu düşünülebilir. Fakat bir şeyi alıp koyduğunuzda değil de kendi yaptığınızda daha çok mutlu olursunuz. Hem yeni bir şey üretmiş olur, hem de kendi emeğiniz ile anılarınızı saklamış olursunuz.

Evde Kalemlik Yapımı İçin Gerekli Malzemeler


  • 1 adet konserve kutusu
  • İnce çuval bezi
  • Kırımız, beyaz ve sarı kurdele
  • İnci görünümlü boncuk
  • Yapıştırıcı

Evde Kalemlik Nasıl Yapılır

Evde kalemlik yapımına başlamak için ilk olarak konservenin ağzı çıkarılır ve içlerindeki ele batacak yerler alınır. Daha sonra çuval bezi yuvarlak yerlerinde geçirilerek ağız kısmı kaplanır. Daha sonra yanlarından itibaren sarılarak yapıştırılır ve tamamen kaplanmış olur. Bu görüntüsü ile biraz sade görünür. İlk olarak kurdeleler alınarak yuvarlanır ve güller yapılır. İçten başlayıp kıvırdıktan sonra yapıştırılarak elde edilen güllerden beyaz kırmızı ve sarı yapıldıktan sonra üçü yan yana konarak bez çuvalın üzerine yapıştırılır. Daha sonra içinden başlayarak sap gibi aşağı doğru inciler dikilir. Daha sonra diğer yüzüne de büyük bir kurdeleden fiyonk modeli yapılır ve yapıştırılır. Eğer birine hediye edilecekse fiyonk biraz daha büyük tutularak içerisine inci görünümlü boncuklar ile baş harfini yazabilirsiniz. Kalemliği yaparken yapıştırıcı kuruduktan sonra biraz bekleyerek devam ederseniz daha sağlam olacaktır. Ayrıca kurdele ile uğraşmak istemeyenler tokaların üzerinde olan parçaları yapıştırarak daha süslü bir kalemlik elde edebilir.

Yorum Yazın