Fimo Hamuru İle Dekoratif ŞamdanKonu İçeriği

Fimo hamuru ile ev dekorasyonu için şamdan nasıl yapılır?

Fimo hamuru oldukça yumuşak bir yapıya sahip, kolayca şekil alabilen, evlerde bulunan fırınlarda fırınlandıktan sonra sertleşerek şekil alır. Oyun hamuruna çok benzeyen fimo hamuru bir modelleme ya da model oluşturma malzemesidir. Geniş bir kullanım alanına sahip olan fimo hamuru ile dekoratif eşyalar tasarlayabilirsiniz. Yumuşak bir malzemeden oluştuğundan kullanımı oldukça basittir. Fimo hamurundan dekoratif şamdan yaparak konsolunuza ya da yemek masanızda dekoratif bir obje olarak kullanabilirsiniz.

Dikkat çeken en önemli özelliği ise renkleri birbirine kolaylıkla karıştırabilmek, yeni ve farklı renkler elde etmeniz ve boyama, yontma, oyma, kalıp alma, parlatma gibi işlemlerin oldukça kolaylıkla yapılabilmesidir. Fimo hamuru su bazlı olmadığından kuruma, çatlama gibi sorunlarla karşılaşmazsınız. Ev bulunan fırınlarda 100-130 derece arasında ve yaklaşık olarak 30 dakika pişirildiğinde sertleşmeye başlar.

Metal, ahşap, cam, taş ve ısıya dayanıklı tüm yüzeyler fimo hamuru ile kaplanabilir. Seramik gibi şekilleneceğinden takı ve biblo yapımında da kullanabilirsiniz. Tabi ki hayal gücünüzü kullanarak daha farklı tasarımlarda yapabilirsiniz.


İhtiyaç duyulan malzemeler:

  • Fimo hamuru
  • Plastik kalıplar
  • Kil verniği

Fimo hamuru ile dekoratif şamdan nasıl yapılır?

Bir parça siyah bir parçada beyaz fimo hamuru kullanacağız. Siz isterseniz farklı renkleri de tercih edebilirsiniz. Siyah fimo hamurunu elinizde yuvarlatarak top haline getirin. Beyaz fimo hamurunu rende ya da bıçak yardımı ile ince parçalara ayırın.

fimo hamuru nedir fimo hamuru şamdan yapımı

Siyah fimo hamurunu beyaz fimo hamurunun üzerinde gezdirin. Buradaki amaç iki farklı renkte olan fimo hamurunun birleşerek mermer görünümünü kazanmasıdır. Renklerin birbirine tamamen geçmesini sağların ve istediğiniz desene ulaşana kadar bu işleme devam edin.

fimo hamuru yapımı fimo hamuru

Mermer görünümünü verdikten sonra ise tekrar top haline getirin. Fimo hamurunu hangi şekilde yapmak istiyorsanız mesela kalp şekli için kek kalıbını ya da fimo hamurunun yuvarlak bir şekil almasını istiyorsanız yuvarlak bir kalıp kullanabilirsiniz.

şamdan yapımı fimo hamuru ile dekoratif mumluk

Fimo hamurunun kalıba koyduktan sonra mumu yerleştirin. Mumun yerleşeceği alanı çok geniş yapmayın, Eğer mumun yerleşeceği alan çok geniş olursa mum düşecektir. Mumun yerleşeceği alanı yaptıktan sonra fimo hamurunu kalıptan çıkarın. Kenarlarda kalan pürüzleri temizleyin.

fimo hamuru ile şamdan mumluk fimo hamuru şamdan

Fırınlama aşamasında fimo hamurunun yapışmaması için fırın tepsisine yağlı kağıt yada Alüminyum folyo serin. Mumlukları 120 derecede yaklaşık olarak 30 dakika fırında pişirin. Fırından çıkan mumluklar sıcakken yumuşak olur ama soğudukça sertleşmeye başlar. Parlak bir görünüm elde etmek istiyorsanız kil verniği ya da cila ile boyayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kağıt Rulo İle Duvar Süsü Yapımı başlıklı yazımızda kağıt havlu rulolarınızı değerlendirebilirsiniz.

Yorum Yazın