Firkete Havlu Kenarı Örnekleri


En kolay firkete havlu kenarı örnekleri

Firkete nasıl yapılır konusunu daha önceki yazımızdan takip eden bayanların bileceği gibi firkete oyası yapmak diğer oyaları yapmaktan daha marifetli bir iştir. Firkete havlu kenarı yapımı, firkete oyası yapan ve yapmak isteyen tüm hanımlarımız için oldukça yorucu olacaktır. Fakat elde edeceğiniz sonucun güzelliği, göz alıcılığını düşünerek bu yorgunluğu hafifletebilirsiniz. Yazımızda bulacağınız firkete havlu örnekleri ile ailenize, dostlarınıza, büyüklerinize veya çeyizlik kızlarınıza çok şık hediyeler verebileceksiniz. Özellikle çeyizlik kızlarımızın çeyizlerinden eksik etmemesi gereken firkete oyalı havlular için yazımızın devamında örnekler bulabilirsiniz.

Firkete nasıl yapılır?

Bu oyayı yaparken yine dikkat edeceğimiz konu renklerin birbirleriyle uyumu olacak. Zeminin, yani havlunun rengini ne kadar açık renkte seçerseniz üzerine uygulayacağınız firkete oyası için seçebileceğiniz renkler o kadar fazla olacaktır. Firkete havlu kenarı yapımı için öncelikle havlunuzun kenarına yapacağınız örüntü modelini seçmeniz gerekiyor. Hem zor hem de el alıştıkça yapımı pratikleşen firkete oyası için firkete teli ile birlikte tığdan yardım alacaksınız. Rengarenk bir örüntü oluşturmak için iplerinizi örneğin kırmızı, pembe ve mor renkler kullanacaksanız, birbirine bağlayarak firkete teli üzerine zincirlerinizi çekebilirsiniz. Kullandığınız üç renkle rengarenk bir motif elde edebilir, daha canlı ve bir o kadarda şık bir havlu oluşturabilirsiniz. Firkete havlu kenarı modelleri ve yapılışı adlı yazımızı daha önceden okumuş olan hanımlarımızın akıllarında birden fazla motif ve örüntü şimdiden oluşmaya başlayacaktır.

Firkete havlu kenarı modelleri

Siz hanımlarımız için 2017 Firkete havlu kenarı modelleri arasından seçtiğimiz bu havlu kenarında firkete örneği ile havlularınıza canlılık katacaksınız. Yapacağınız her bir motif için 30 zincir çekip, çektiğimiz zincirleri firketemizden çıkarttığımızda iki ucunda ip olduğunu göreceğiz. İki taraftan da ip geçirdikten sonra zincir çektiğimiz yere 8 zincir daha çekip, üstten tutturuyoruz. Üstten tutturduktan sonra 1 zincir daha çekip sık iğne yaparak motifimizi tutturuyoruz. Yaptığımız örüntünün üst kısmına denk gelen her zincir için birer tane daha zincir çekip üst sıraya tutturuyoruz. En son 3 zincir kullanarak tutturduğumuz kısma pipirik yaparak motifimizi tamamlıyoruz.Yorum Yazın