Firkete İğne Oyası YapımıKonu İçeriği

Farklı firkete iğne oyası yapımı

Siz değerli okuyucularımız için sürekli araştırıyor ve bulduğumuz her yeni tekniği sizlerle paylaşmaya çalışıyoruz. Bulduğumuz bu yeni el işi modeliyle eminiz ki sizlerde memnun kalacak ve emeğinizle harikalar yaratacaksınız. Firkete iğne oyası yapımı için ihtiyacınız olan şey bir çengelli iğne veya firkete teli olacak. İstediğiniz kalınlıkta tığ ve ip rengi ile değişik motifler uygulamak ise siz değerli okuyucularımızın zevkine bırakıyoruz.

Firkete iğne oyası uygulaması hanımlarımızın havlu kenarlarına, şallarına, yeleklerine, masa örtülerinin kenarlarına ve dantellerine uygulayabileceği hoş bir örnek olmakla beraber Türk gelenekleri arasında sevdiklerinize bırakacağınız el emeği göz nuru bir hatıra bırakacaksınız.


Firkete ile iğne oyası yapımı

Firkete ile iğne oyasını nerelerde kullanabileceğinizi anlattıktan sonra akıllarınızda oluşan firkete iğne oyası nasıl yapılır sorusunu hemen aydınlatmak istiyoruz. Sayfamızın altında bulunan firkete iğne oyası örnekleri kısmına bakarak bulabileceğiniz değişik örnekler ile çalışmalarınızı genişletebilirsiniz. Firkete ile iğne oyası yaparken havlu kenarlarınıza fiyonk, kurdele ve çiçek yapabilirsiniz. Tülbentlerinizin kenarlarına tercih edeceğiniz modeller ise çiçek ve kelebek modelleri olabilir. Firkete kullanımına alıştığınız zaman çok da uğraş veren bir iş olmadığını sizlerde fark edecek ve siz değerli okuyucularımız bu modelleri evlerinizde rahatça uygulayabileceksiniz. Firkete telinin aralığına bağlı olarak yapacağınız desenlerin boyutunu ayarlayabilirsiniz. Eğer tülbent kenarına yapacağınız bir model düşünüyorsanız mutlaka firkete telinin aralığını az tutmanız gerektiğini unutmayın.

Firkete ile desen yapımı

Yapabileceğiniz en kolay firkete iğne oyası desen çalışması kurdele yapımıdır. Firkete telinin aralığını ayarladıktan sonra kullanacağınız ipin rengine karar vermeniz gerekiyor. Kurdelenin rengini kırmızı tercih edebilirsiniz. Aralığı ayarladıktan sonra ipi firkete teline sarıyoruz. Sarım işleminden sonra tığ veya iğne yardımıyla iki ipin arasından dilediğiniz başka bir ip rengi tercih ederek veya kurdeleye kullandığınız ipi kullanarak ortadan düğüm atıyoruz. İğnemizi veya tığımızı kurdeleyi bozmadan yavaşça çekip pır pır yapıyoruz. Firkete telinden kurdelemizi çıkartıyoruz. Bu sayede kurdelemiz tamamlanmış oluyor. Diğer firkete iğne oyası örneklerine ulaşabilmek için firkete iğne oyası modelleri 2017 adlı makalemize bakabilirsiniz.

Yorum Yazın