Gökkuşağı batik tişört yapımıKonu İçeriği

Gökkuşağı batik tişört nasıl yapılır?

Daha önce sizlere batik tişört hakkında tek renkle yapılan bir teknik paylaştık ve batik tişört yapımı hakkında bilgiler verdik. Batık tişörtün en sevdiğim tekniği olan ve sizlerinde çok beğeneceği bir batik tişört tekniği olan Gökkuşağı batik tekniğinden bahsetmek istiyorum. Rainbow spiral olarak da bilinen bu batik tekniği görüntüsü ile kimsenin evde yaptığınıza inanamayacağı, Gökkuşağı’nın tüm renklerinin kullanıldığı bu tişört aslında yapımının kolaylığı sayesinde hemen denemek isteyeceğiniz bir teknik. Hazırsanız başlayalım:)

İhtiyacımız olan malzeme listemiz:

  • Beyaz veya açık tonda tişört,
  • Kırmızı, turuncu, sarı, mavi, mor renklerde kumaş boyaları,
  • Paket lastikleri,
  • Boya sabitlemek için fiske veya tuz.

Gökkuşağı batik tişört yapımı

batik tişört

Tişörtümüzü düz ve temiz bir zemine düz bir şekilde yerleştiriyoruz. Kol altı hizasından tam ortasını tutup saat yönünde çeviriyoruz.


batik tişört 4

Yuvarladığımız tişörtümüzü paket lastiğiyle sabitliyoruz.

baik tişört 5

Böylece tişörtümüz lastik yardımıyla 6 parçaya bölünmüş oldu. Bu böldüğümüz parçaları sırası ile yine saat yönüne olmak üzere daha önce suda erittiğimiz kumaş boyalarını sırasıyla kırmızı, turuncu, sarı, mavi, mor olarak parçaları ayrı ayrı boyayın.

NOT: Yeşil reni elde etmek için sarı ve mavi renk arasındaki parçayı sarı ve maviyle boyayın çok güzel bir yeşil renk elde edeceksiniz:)

batikk-horz-vert

Tişörtümüzün diğer yüzünü çevirip aynı işlemi buraya da uyguluyoruz. Boyadığımız tişörtün üstüne fiske veya tuzlu su gezdirip 1-2 saat boyayı emmesi için bekletiyoruz. Tişörtümüzü bol suyla durulayıp sıkmadan kurumaya bırakıyoruz.

batik tişört5

Tişörtümüz hazır. Yapımının da çok zevkli olduğunu söyleyebilirim. Sonucu görmek daha da zevkli. Gökkuşağı’nın tüm renkleri artık üstümüzde:) umarım olay ve açık bir anlatım olmuştur. Şimdiden kolay gelsin iyi günlerde kullanılsın:)

Yorumlar - Yorum Ekle

Yorum Yazın