Halkalı Havlu Kenarı ÖrnekleriKonu İçeriği

Halkalı Havlu Kenarı Örnekleri

Kadınların vazgeçilmez el işlerinden birisi olan havlu kenarı yapmak günümüzde yeni trendlerle gelişiyor. Bir süredir yazma, başörtü kenarlarını süslemek için kullanılan halkalar artık havluların kenarlarını süslüyor. Banyolarda dekorasyon olarak kullanılan havluların kenarları yapılırken artık halkalarda kullanılmaktadır. Yazma kenarları için yapılan oya halkaları, havlulara da çok yakışan bir süslemedir. Halkalı havlu kenarı modellerinin en büyük avantajı yapımının oldukça kolay olmasıdır. Daha önce el işiyle uğraşmamış olanlar bile bu halkaları rahatlıkla kullanabilir. Halkaların sık iğneyle örülmesiyle oluşturulan modeller tek tek havlulara dikilmektedir.

Farklı Havlu Kenarı Modelleri

Çeyizlerin baş tacı olan havlu kenarları zaman zaman farklı modeller ile karşımıza çıkıyor. Hayal güçlerini konuşturan kadınlar bu geleneği farklı tasarımlarla şekillendiriyor. Oya halkası olarak bilinen çiçek, kalp, oval gibi çeşitli şekillerdeki plastikler tığ ile örülerek örtülerin kenar süslemeleri için kullanılmaktadır. Eskiden Anadolu’da elle yapılan bu model günümüzde özel plastik materyaller ile yapılmaktadır.


Halkalar İle Havlu Kenarı Yapmak

El işi işlemeleri yalnızca ip ve tığ ile yapılmıyor. Bunların haricinde çeşitli malzemeler kullanılıyor. Örneğin muayene tahtası ve oya halkaları bunlardan bazıları. Bu malzemeler ile ipe farklı şekiller verilebiliyor. Dolayısıyla ortaya şık görünümler çıkıyor. Sizde çeyizlik, hediyelik veya kullanımlık havlu kenarı modelleri için bu oya halkalarını kullanabilirsiniz. Kendinden şekilli olan bu plastikler ile son derece hizalı ve düzgün görünen süslemeler yapabilirsiniz.

Çiçek motifine benzeyen halkalı havlu kenarı modelleri ile havlularınız adeta bir çiçek bahçesine dönüyor diyebiliriz. Böylece sıradan bir dantel veya tığ işi havlu kenarı yerine daha görkemli görünümler elde edebilirsiniz. Halkaya sık iğne örülüp ardından havluya dikilmesiyle yapılan bu modelleri oluşturmak ise hayli keyifli. Özellikle papatya ve geometrik şekilli halkalar havlular için çok tercih ediliyor. Dantel ile saatlerce yapacağınız havlu kenarları bu yöntemle daha kısa sürede tamamlanmaktadır. Kısa sürede havlu kenarı süslemenizi tamamlayabilirsiniz. Farklı renklerde ve simli havlu kenarları yapabilirsiniz. Zemine birkaç sıra kutu ördükten sonra bu halkaları yerleştirebilirsiniz. Ardından zemindeki boşluklardan kurdela geçirerek hareket katabilirsiniz.

Yorum Yazın