Halkalı Tığ Oyası Modelleri ve YapılışıKonu İçeriği

Halkalı Tığ Oyası Modelleri ve Yapılışı

Geçmişte Anadolu’da genç hanımlar küçük yaşlardan itibaren el işi yapmaktalardı. Çeyiz olarak tüm el işlerini bizzat kendileri yaparlardı. İşte çeyizlerin vazgeçilmezi olan parçalarından birisi de yazma oyalarıdır. Farklı materyaller kullanılarak yapılan bu oyalar yazma ve başörtülerin kenarlarını süslemektedir. Tığ oyaları birçok malzemeyle yapılmaktadır. Bazıları firkete kullanırken bazıları mekik ve tığ kullanmaktadır. Her malzemeyle ortaya çıkan oya birbirinden farklı bir görünüm sergilemektedir.

Halkalı Oya Nedir?

Hanımlar oyalara farklı isimler vermektedir. En çok bilinen ve sevilerek yapılan oyalar arasında ise halkalı tığ oyası yer alıyor. Bu oya modeli halk arasında serum oyası ismiyle de anılmaktadır. Bu oya modeli ilk çıktığı dönemlerde kadınlar halkaları iplerden el işi olarak yapmaktaydı. Daha sonra ise bu konuda oya yapmak için endüstriyel ürünler çıktı ve hazır halkalar üretildi. Farklı boyutlarda üretilen bu halkalar ile kadınlar rahatlıkla oya yapabiliyor. Ayrıca sadece klasik halka şeklinde değil kalp, çiçek gibi farklı şekillerde plastikler üretilmektedir. Geçmişten günümüze devam eden bu süsleme türü kadınların maharet ve hayal gücünü ortaya koymaktadır.


Halkalı Oya Nasıl Yapılır?

Düzgün bir görünümü olan ve kolay bir şekilde yapılabilen halkalı oya modeli kadınların en sık yaptığı oya tasarımlarından birisidir. Hazır olarak satın alabileceğiniz plastik halkalar ile sizde kolaylıkla bu oyadan yapabilirsiniz. Sizler için hem kullanabileceğiniz hem de çeyizlik olarak işleyebileceğiniz halkalı yazma örneği yapımını paylaşmak istiyoruz. Malzeme olarak 3 tane istediğiniz renk oya ipi, plastik oya halkası ve tığ gerekiyor. Oya halkasını el işi malzemesi satan yerlerden temin edebilirsiniz. Öncelikle yazmamızın 4 kenarını yapıyoruz. Bunun için iplerimizinden seçtiğimiz bir rengi kullanıyoruz. Kenar suyunu bu şekilde yapmış oluyoruz. Ardından diğer renklerden birisiyle halkamıza sık iğne yapıyoruz. Halkanın ortasını farklı bir renk yapraklarını ise farklı bir renk iple sık iğne yapıyoruz. Bu şekilde elde ettiğimiz çiçekleri kenarını çevirdiğimiz yazmamıza dikiyoruz. Ve halkalı tığ oyası modelimiz hazır. Bu modelin en önemli özelliği düzgün bir şekilde durmasıdır. Tüm oyalar aynı boyutta ve düzgün durmaktadır.

Yorum Yazın