Hasır Görünümlü Yumurta Sepeti Nasıl Yapılır?Konu İçeriği

Hasır görünümlü yumurta sepeti yapımı

Her türlü yemek, pasta, börek ve daha birçok yemek yapımında yumurta kullanılmaktadır. Yumurtalar yapıları gereği çabucak kırılmaktadır. Bundan dolayıda buzdolabında ya da dışarıda muhafaza ederken genellikle yumurtalar kendi kutusunun içinde saklanır. Yumurtaları kendi kutusunun içinde muhafaza etmek hem hoş bir görüntü vermemektedir hemde buzdolabında gereksiz alan kaplamaktadır.

Hasır görünümlü sepetler alarak daha hoş bir görüntü sağlayabilirsiniz. Daha da dekoratif bir görüntü elde etmek istiyorsanız yumurtaların alt kısmına saman koyabilirsiniz hem böylelikle yumurtaların kırılma riskini de azaltmış olacaksınız.

Yumurta kolilerini kullanarak yumurta sepeti yapabilirsiniz böylelikle yumurtaların kırılma riskini sıfıra indirmiş olacaksınız. Yumurta kutusunun etrafını gazete kağıtları ile sararak da hasır sepet görünümü vermiş olacaksınız.


Hasır görünümlü yumurta sepeti yapımı malzemeleri

  • Yumurta Kolisi
  • Gazete Kağıdı
  • Mukavva
  • Makas
  • Tutkal

yumurta kutusu malzemeleri

Hasır görünümlü yumurta sepeti nasıl yapılır?

01. Gazete kağıtlarından şiş yapın

gazete kağıtlarından sepet

Yumurta kolisinin büyüklüğü kadar iki parça mukavva karton parçası kesin. Gazete kağıtlarını yuvarlayarak şiş haline getirin. Yuvarladığınız gazete kağıtlarını mukavvanın üzerine tutkal ile yapıştırın. Uzun gazete kağıtlarının arasından diğer gazete kağıtlarını geçirin. Böylece sepete hasır görünümünü vermeye başlayacaksınız.

02. Sepetin üst kısmını örün

yumurta kolisi süsleme

Sepetin üst kısmını uzun gazete kağıtlarını  dolayarak kapatın. Böylelikle sepet hazır hale gelecektir. Sepete bir aşama da bir tutacak da eklemeyi unutmayın.

03. Yumurta kolisini sepete ekleyin

yumurta kolisi

Sepeti örme işlemi bittikten sonra yumurta kolisini sepetin içine tutkal ile yapıştırın.

04. Boyayın

yumurta kutusu

Yumurta sepetini istediğini renge boyayarak sepeti daha dekoratif bir hale getirebilirsiniz. Yumurta sepete koyarak muhafaza edebilirsiniz.

Yorum Yazın