Hasır İpi İle Sepet YapımıKonu İçeriği

Hasır ipi ile sepet nasıl yapılır?

Birçok insanın ismini bile kez duyacağı jüt ipi olarak hasır ipi ile sepet yapımını anlatacağım. Jüt ipi ile birçok dekoratif ev eşyası yapılabilir. Bunlara en güzel örnek ise hasır ipler ile örülen sepetlerdir. Daima farklılık arayan birisi iseniz jüt ipi ile sepet yapımı tam size göre. Farklı kalınlıklarda buluna jüt ipinden farklı ev eşyaları yapabilir, evinize şıklık katmak için kendi sepetinizi tasarlayabilirsiniz.

Jüt ipi jüt bitkisinden üretilmektedir. Jüt bitkisinden jüt ipi ve jüt kumaşlar üretiliyor. jüt ipinden farklı aksesuarlar yapabilir, bunlara örnek olarak vazo, çömlek, kase gibi birçok dekoratif objeyi yapabilirsiniz.

Yapmak istediğiniz sepet için bir nesneden mesela plastik kova, plastik şişe, cam şişe cam kase gibi birçok nesneden yardım alabilirsiniz. Bu tür sepetleri sadece keten ya da jüt ipi kullanmadan da yapabilir, jüt ip yerine kalın iplerde tercih edebilirsiniz.Keten iple kaplama yaptığınız cam vazo cam kaseleri pullar, boncuklar, taşlar, renkli düğmeler ile süsleme yapabilir, hatta simle birlikte parlak bir görünüm elde edebilirsiniz.


İhtiyacınız olan malzemeler:

  • 5 mm kalınlığında jüt ipi,
  • makas,
  • cetvel,
  • Plastik kase.

keten

Hasır ipi ile sepet yapımı

İlk olarak hangi kalınlıkta jüt ipi kullanacağınıza karar verin. Her türlü kalınlıkta iple sepet yapabilirsiniz. İnce bir ip tercih ederseniz örme işlemi biraz daha uzun sürecektir. Jüt ipini 12 eşit parçaya ayırın. Her parçayı yaklaşık olarak 65 cm uzunluğunda kesin. Daha sonra ise 6 tane jüt ipini dikey olarak 6 tane jüt ipini ise yatay olarak koyun.

keten ipi keten ipleri

12 tane ipi tam ortadan olacak şekilde bağlayın. Bağlama işlemi için ayrı bir ip kullanın. Bağlama işleminin ardından ise makara da kalan ipi 12 tane ipin bir altından bir üstünden geçirerek sepeti örmeye başlayın.

keten sepet yapımı

Bu işlemi sepet istediğiniz boyuta gelene kadar yapmaya devam edin. Sepete daha kolay şekil dermek için plastik kase ya da plastik kova tercih edebilirsiniz. Sepet yeterli uzunluğa ulaştığı zaman ise sepetin yan kısımlarından artan ipleri sepetin kenar kısmında örmeye başlayın.

jüt ipinden sepet sepet

Bu işlem oldukça basittir. İlk olarak 2 ya da 3 jüt ipini bir araya toplayarak diğer bir jüt ipiyle diğer iplerin bir alt kısmından birde üst kısmından geçirmeniz gerekiyor. Örme işlemini bütün ipler için aynı şekilde yapmaya devam edin.

sepet yapımı keten iple sepet yapımı

Artık jüt ipiyle yapılmış bir sepete sahipsiniz.

jüt ipisepet yapımı

İlginizi çekebilecek yazılar

Renkli Düğmelerden Şahane Kaseler
Pullarla Şık Dekoratif Kase Nasıl Yapılır?

Yorum Yazın