İğne Oyası Başörtü YapımıKonu İçeriği

En Kolay İğne Oyası Başörtü Yapımı

Eskiden her gelinin çeyizinde mutlaka iğne oyası bulunurdu. Günümüzde bu gelenek çok yaygın olmasa da devam etmektedir. Geçmişe meydan okuyan iğne oyası modelleri halen kadınlar arasında rağbet görüyor. Gerek kanepe kenarlarına, havlu ve örtü kenarlarına yapılan bu oyalar ağırlıklı olarak başörtü kenarlarına yapılmaktadır. İğne oyasına yeni başlayan hanımlar için kolay bir model yapımını anlatacağız. Aşağıdaki adımları takip ederek sizde yazma kenarlarını süsleyebilirsiniz.

Kolay Başörtüsü İğne Oyası Nasıl Yapılır ?

Eşarplarınızın kenarına yapımı basit olan ve oldukça zarif görünen bu modeli yaparak süsleyebilirsiniz. Klasik bir model olup dağ şeklinde bir görünümü vardır. Hemen hemen herkeste görebileceğiniz basit iğne oyası modelleri arasındadır. İlk olarak başörtünün tüm kenarlarına zürafa çekin. İğne oyası yapmaya başlamadan önce ilk adım zürafa çekmektir. Zürafa çekmeyi bilmiyorsanız sitemizden ilgili sayfaya bakarak öğrenebilirsiniz.


6 tane zürafa yaptıktan sonra geriye doğru beşinci zürafaya gidin ve oraya bir ilmek atın. Böylece bir köprü elde edeceksiniz. Bu köprüyü çok sıkı yapmayın ve çok gevşekte bırakmayın. Elde ettiğimiz bu köprü üzerine üçgen şeklinde bir dağ görünümü olacak şekilde zürafalar yapıyoruz. Bunu sağlamak için kademeli olarak bombeli 4 zürafa yapmanız yeterlidir. Ardından bu zürafaların üzerine de köprü yapıyoruz. Bu köprüyü yapmak için ters yönde ilk zürafaya bağlanıyoruz. Ardından beşinci zürafaya ilmek atarak azala azala inip dağ görünümü oluşturuyoruz. Bu iğne oyası modeli pratik kazandığınızda son derece zevkli bir şekilde yapılmaktadır.

 

İğne Oyası Yapımı Son Aşaması

Son aşama olarak ise 3 zürafa yapıyoruz. Tekrar bir köprü yaparak ilk zürafaya bağlıyoruz. Ardından bu adımları tekrarlayacağız. Ancak bir eksik şekilde iki zürafa yaparak ilerleyeceğiz. Tekrar ters yönden köprü yapıp en son adıma gelmiş olacağız. Burada son bir zürafa yapacağız. Bu iğne oyası başörtüsü modeli yapılırken dikkat edilmesi gereken nokta zürafaların boşlukları eşit olmalıdır ve ayrıca köprüler bol veya sıkı olmamalıdır. Vermiş olduğumuz bu basit iğne oyasını başörtü kenarlarına yaparak sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Zamanla pratik kazanarak daha zor modelleri yapabilir hale gelebilirsiniz.

Yorum Yazın