İğne Oyası Gül YapımıKonu İçeriği

İğne Oyası Gül Yapımı

Geçmişte çeyizlerin olmazsa olmazı olan iğne oyaları günümüzde de popülaritesini sürdürüyor. Marifetli hanımlar için en fazla merak edilen iğne oyasıyla gül nasıl yapılacağı konusunda örnek bir tarif paylaştık. İğne oyasına yeni başlayanlar için gül yapmak zor olacaktır. Bu modeli daha önce iğne oyası yapmış tecrübeli kişilerin denemesini öneriyoruz. Bu modeli yazma kenarları için kullanabileceğiniz gibi aynı zamanda havlu kenarı ve çeşitli süslemelerde kullanabilirsiniz.

İğne Oyası Gül Motifi Nasıl Yapılır?

İpimizi alıp elimize bir defa doladıktan sonra yaparken çözülmemesi adına düğüm atıyoruz. Ardından elimizle oluşturduğumuz halkaya 5 tane zürafa çekiyoruz. Eğer yaprakların büyük olmasını isterseniz zürafa sayısını arttırabilirsiniz. İpin ucunu çekerek zürafaları toplayıp gülün borusunu yapmaya geçiyoruz. İğne oyası gül modeli için zürafaların üstünden bir sıra dönüp ikinci sırada zürafaları büzerek boruyu oluşturuyoruz. İstediğiniz uzunluğu elde edene kadar aynı işlemi tekrarlayın. Yaklaşık 12 sırada ideal boyuta ulaşacaktır. Ardından yapraklara geçiyoruz. İkişerli olarak zürafaların içerisinde yapraklar yapıyoruz. Daha sonra 2 zürafanın içerisine 4 zürafa yapıp birinci sıra soldan ve ikinci sıra sağdan arttırma yapıp toplamda 8 sıra çıkıyoruz.


Gül Yapraklarını Oluşturma Adımı

Yukarıda anlattıklarımızı tamamladıktan sonra 3’e düşürerek bir göz yaprağı tamamlıyoruz. Bu şekilde bir yaprak tamamlanmış oluyor. Aynı sayılar ile 4 yaprak yapıyoruz. Bu şekilde sıra tamamlandıktan sonra büyük boy çiçeğimizi yapmaya geçiyoruz. Ardından elimize farklı renkte ip alarak düğüm atıp aynı şekilde 8 zürafa yapıp bir defa dönüyoruz. Ardından boru şeklinde çıkarak 11 sıra yapıyoruz. Aynı şekilde 2 zürafa üzerinden iğne oyası çiçek modeli çoğaltarak 4 zürafa yapıyoruz. Sağdan ve soldan arttırarak 8 sıra çıkıyoruz. Dokuzuncu sıraya geçince soldan arttırma yaparak 3 zürafa yapıyoruz. Sonra geriye dönüp 2 ve 1’e düşürüyoruz. Böylece bir yaprağın içinde 4 tane üçgen dalga oluşmuş oluyor. Daha sonra ilk yaptığımız yaprağın içerisinde bu yaprağı geçirerek çiçeğimizi elde ediyoruz. İğne oyası gül örnekleri farklı şekillerde karşımıza çıkarken bu basit modeli deneyerek pratik kazanabilirsiniz. Yazma, başörtü, tülbent, mevlüt örtüsü kenarlına bu güllerden sıralayarak şık birer aksesuar yapabilirsiniz.

Yorum Yazın