İğne Oyası İle Havlu Kenarı İşlemeKonu İçeriği

İğne Oyası İle Havlu Kenarı İşleme

İğne oyası, geçmişte insanların oldukça dikkat ettiği estetik bir görüntü sağlıyordu. İğne oyası ile havlu kenarı kadınlar için oldukça zarif bir ayrıntı sağlıyordu. Bu nedenle özellikle havlu kenarları iğne oyası ile süsleniyordu. Bu sayede eve gelen misafirler için oldukça hoş havlular sağlanıyordu.

İğne Oyası Nerelerde Kullanılır?

İğne oyası kadınların başlarına örttükleri örtülerin kenarları için de kullanılır. Bu şekilde kadınlar oldukça şık bir görünüm kazanırlar. Ancak en fazla kullanıldığı yer havlu kenarlarıdır. İğne oyası ile işlenen havlular son derece özel bir görünüme ulaşır. Geçmişte kadınların misafirlerine verdikleri değerin de bir göstergesidir.

Son zamanlarda iğne oyaları tekrar önemli hale gelmiştir. Bu durum kültürün yaşatılması adına son derece önemlidir. Çünkü iğne oyası ile havlu kenarı yapmak, Türk kültürünün önemli bir parçasıdır. Eskiden oldukça önemli olan bu havluların şu an da tercih edilmesi bu nedenle önemlidir.


İğne Oyası İle Havlu Kenarı İşleme

İğne Oyası Çeşitleri Nelerdir?

İğne oyası, başlangıçta geleneksel motifler taşıyordu. Ancak bu geleneksel motiflerden zaman içerisinde uzaklaşıldı. Bunun yerine çiçek motifli ve küçük şekilde yapılan iğne oyaları ortaya çıktı. Tığ yardımıyla işlenen bu iğne oyaları havlulara adeta zariflik katmıştır.

İğne Oyasında Hangi Modeller Tercih Edilir?

İğne oyaları genellikle beyaz havlu kenarına işlenir. Çünkü beyazlık temizliğin bir göstergesidir. Misafire sunulan beyaz havlu da evin temizliği hakkında bilgi verir. Bu nedenle de havlu kenarları için beyaz havlular tercih edilir.

Havluya uygulanan iğne oyalarında daha çok canlı renkler kullanılır. Böylece havlunun canlı bir renge ulaşması sağlanır. Ayrıca önceleri kullanılan büyük motifler zamanla küçülmeye başlandı. Şu an oldukça küçük motifler tercih edilmektedir. Küçük renkli kelebek ve çiçek desenleri kadınlar tarafından oldukça tercih edilir.

İğne oyasını hem kişinin kendisi işleyebilir. Hem de iğne oyasını hazır alabilir. Hazır alınan iğne oyası havlu kenarına dikilir. Bu sayede havlulara şıklık katılır. Ayrıca iğne oyası ile havlu kenarı çeyizlerin vazgeçilmez parçalarıdır. Kızlar çeyiz hazırlığı içine girdiğinde bu ürünler önem taşır. Bu sayede çeyizlerin eksik kalması önlenebilir.

Yorum Yazın