İğne Oyası Kurdele Gül YapılışıKonu İçeriği

İğne oyası kurdele gül yapılışı

İğne oyacılığının tarihi 18.yy’ın sonlarına dayanmaktadır. O zamandan bu yana gencinden yaşlısına her hanımın çeyizinden eksik etmediği ve yapmaktan da zevk aldığı, Türk geleneklerinin en güzel dantel modeli olmuştur. iğne oyası kurdele gül modeli diğer modellerde olduğu gibi evrim geçirerek bugünkü haline ulaşmıştır.

İlk zamanlar, hanımlarımız, iğne oyasını duygularını belli etmek için yapmaya başlamış. Düğüm düğüm uygulayarak, özlemlerini, sevgilerini, umutlarını ve kırgınlıklarını belli etmişlerdir. Geçmişten günümüze asla eskimeyen ve yitirilmeyen bir değeri olan bu geleneği; yatak örtülerinin kenarında, eşarplarda, mendillerde, havlu ve bornoz kenarlarında, geceliklerin yakalarında ve daha bir çok yerde kullanabilirsiniz.


Eğer sizde iğne oyası yapmaya karar vermişseniz ve farklı bir model arıyorsanız iğne oyasından kurdele gül çalışmasını deneyebilirsiniz. Bu çalışmayı uygularken kullanacağınız renklerle, gül bahçelerinin güzelliğini havlularınıza, eşarplarınıza getireceksiniz. Deneyeceğiniz bu çalışmayla sizde duygularınızı sevdiklerinize belli edebilecek ve sizler için ne kadar değerli olduklarını bu “el emeği göz nuru” olan çalışmalarınızla gösterebileceksiniz.

İğne oyası ile kurdele gül modeli nasıl yapılır?

Genç kızlarınıza çeyiz hazırlarken kullanacağınız bu modeli yaparken hem oldukça zevk alacak hem de kızlarınıza her zaman yanlarında bulunacak bir hatıra bırakacaksınız. İğne oyası ile gül yapılışı oldukça marifetli bir iştir. Nasıl yapılacağını öğrenmek isteyen hanımlar, iğne oyası kurdele gül örnekleri adlı makalemize bakabilirler. Uygulayacağınız her modele katacağınız sevgiyle birlikte kızlarınıza, kızlarınızdan torunlarınıza bir gelenek bırakacağınızı unutmayın çünkü bu örnek ile dostlarınızı, misafirlerinizi, kızlarınızı kendinize hayran bırakacaksınız.

İğne oyası kurdele gül modelli kullanımı

Hanımların en büyük sıkıntısı, yatak örtülerini yıkadıktan sonra üzerlerindeki motiflerin, boncukların bozulmasıdır. Birçok kadın, sırf üzerindeki bir boncuk eksildi diye yatak örtülerini kullanamamaktadır. İğne oyasında kurdele kullanımı konusunda da biraz temkinli yaklaşırlar.

Peki ya size örtülerinizi atmanıza gerek olmadığın söylesek? Bozulan bütün yatak örtülerinizi güzelleştirmek ve misafirlerinize hoş bir görüntü sunmak istemez misiniz? O zaman iğne oyasından kurdele yapılışı adlı makalemize bir göz atmalısınız. Kullanacağınız bu model ile bozulan motiflerinizi kapatabilir ve daha güzel bir hale getirebilirsiniz. Bu sayede annelerimizden ve büyüklerimizden bize yadigar olan o güzelim örtüleri hem atmamış hem de işleyeceğiniz motiflerle daha modern bir hale getirmiş olacaksınız.

Yorum Yazın