İğne Oyasından Takı YapımıKonu İçeriği

İğne Oyasından Takı Yapımı

Anavatanı Türkiye olan, zamanında ipek ipliklerle yapılan; ancak sonrasında bu iplik seçiminin maliyetli olması nedeniyle naylon veya pamuk olan ipliklere yönelinmesiyle birlikte git gide yaygınlaşan iğne oyaları ; zahmetli ve uğraş gerektiren bir el işi olsa da, ortaya çıkan ürünün zarifliği ve güzelliği ile göz dolduran el işi modelleridir.

Dünya’da İğne Oyası Akımı

İğne oyaları ülkemizde fazlasıyla rağbet görürlerken, dünya çapında da tanınan el işi modelleri arasındadır. Hatta Avrupa kesimlerinde bu zarif ve estetik el işleri Türk danteli olarak geçmektedir. Avrupa’da da satılan iğne oyası, pek çok insanın ilgisini çekerek, evlerini süsleyen dekoratif objeler haline gelmiş durumdadır.

İğne Oyaları Kullanım Alanları

Çeyiz hazırlanması söz konusu olduğunda, iğne oyaları çeyiz sandıklarınız vazgeçilmez parçalarından biridir hiç şüphesiz. Örtü veya havlu kenarları, perde, masa örtüsü gibi pek çok yerde kullanabileceğiniz iğne oyalarıyla evinizi gönül rahatlığıyla süsleyebilirsiniz.


Evlerinizin dekoratif parçaları olarak da işlevsel olan iğne oyaları sayesinde, evinizin istediğiniz bölümlerine, retro, klasik veya estetik bir hava katabilirsiniz.

Son zamanlarda takılarından vazgeçemeyenlerin ilgi noktaları haline gelen iğne oyasından takı seçenekleriyle de aksesuar olarak rol oynamaya başlayan iğne oyası pek çok yerde beğenilerinize sunulmuş durumda.

İğne Oyasından Takı Yapımı

Modada İğne Oyası

Moda konusuna olan ilgi ve eğilimin artmasıyla birlikte, pek çok tasarımcı iğne oyalarını takılara dönüştürüp kullanma çalışmaları yapmaktadır. Pek çok güzel örneği de barındıran iğne oyasından takı seçenekleriyle, tarzınızı yansıtıp, bu takıları kombininizi tamamlayan eşsiz parçalara rahatlıkla dönüştürebilirsiniz.

İğne Oyasından Takı Akımı

İğne oyasından takı modellerinin özel tasarımlarını internet üzerinden bulup satın alabileceğiniz gibi, alışveriş merkezlerinde, lokal çarşı veya takıcılarda da rahatlıkla bulup, pek çok model arasından zevkinize uygun olanı tercih edip, dikkatleri üzerinize çekebilirsiniz.

Eğer iğne oyası yapımına hakimseniz ya da daha önce hiç yapmamış olmanıza rağmen ilgi duyuyor, denemek istiyorsanız; evde kendi modellerinizi tasarlayıp yaparak, kendi tarzınıza ve zevkinize uygun takılarla boy gösterebilirsiniz.

Aynı zamanda, eğer kendi takılarınızı yapma konusunda hevesliyseniz, farklı model ve tasarımları yapıp, eliniz daha yatkın hale gelmeye başladığında, yaptığınız takıları satarak maddi kazanç da sağlamanız mümkün.

Yorum Yazın