İple Abajur YapımıKonu İçeriği

İple abajur nasıl yapılır?

İlk gördüğüm de beni hayrete düşüren bu tasarımı sizlerle paylaşmak istiyorum. Sıradan bir iple bu kadar güzel bir obje yapılması gerçekten de hayret verici. Kullandığınız malzemeye göre şekillenecek olan iple abajur tekniği ile kare yuvarlak gibi çok farklı tasarımlar ortaya çıkarabilirsiniz. Hem dekoratif hemde kullanışlı abajurümüzü anlatmak için sabırsızlanıyorum:)

İhtiyacımız olan malzeme listemiz:

  • Balon (alternatif olarak plastik top, karton kutu vb. kullanabilirsiniz), ip (pamuklu makrome ipi vb. olabilir ), tutkal.

İple abajur yapımı

abajur1

Kullanacağımız balon top vs. temiz olmasına dikkat ediyoruz. İpimizi tutkal koyduğumuz kabın içine koyabilirsiniz ya da pet şişenin dibini delerek ipin ucunu geçirebilirsiniz bu sayede ipin eşit miktarda tutkallandığı gibi size de kolay bir uygulama saylar. Tutkallanan ip tüm yüzeyi kaplamadan ama karışık bir şekilde balon etrafına sarılır. İşlem bitince kalan tutkalı ipin üzerine yedirebilirsin. Kuruyana kadar bekletip balonu patlatın veya havasını indirin ve içinden çıkarın.


abajur

İçerisine lamba yerleştirebilmek için bir ucuna 10 cm’lik delik açın. Daha sağlam olması için saç spreyi veya sprey vernik kullanabilirsiniz. İpi istediğiniz renk seçebileceğiniz gibi sprey boya ile renklendirebilirsiniz üzerine sim veya aksesuar takabilirsiniz. Açtığınız 10 cm’lik delikten lambanızı içine yerleştirebilirsiniz.

abajur2

Abajurünüz hazır. Dilerseniz daha küçük boyutlarda birden fazla yapıp odanızın bir köşesine tavandan sarkıtıp dekoratif bir görüntü sağlayabilirsiniz.

abajur3

Güzel aydınlık günleriniz olsun efendim:)

Yorum Yazın