Kabarık Duvar Dekoru Nasıl Yapılır?Konu İçeriği

Kabarık duvar dekoru nasıl yapılır?

Evlerde artık sıradan düz duvarlar kullanılmamaya başlandı. İnsanlar artık duvarların eski ve düz yapısından sıkılıp onun yerine duvar kabartma tekniğini uyguluyorlar. Kabarık duvar süsleri yapımını çoğu zaman insanlar kendileri yapmak yerine boya ustalarına ya da alçı ustalarına yaptırmayı tercih ediyorlar.

Duvar süsleme işlemini evde kendinizde yapabilirsiniz halbuki bu işlemi yapması oldukça basittir. Hemde elde kullanmadığınız kağıtları gazete kağıtlarını geri dönüştürmüş olacaksınız. Kabarık duvarlar en çok salon dekorasyonunda tercih edilmektedir. Eğer birde evinizde şömine var ise şöminenin bulunduğu duvara uygulayarak ortamı tamamlayabilirsiniz.

Kabarık duvar dekoru yapımı malzemeleri

  • Gazete Kağıdı
  • Tutkal
  • Alçı
  • Plastik Kova
  • Akrilik Boya
  • Metal Spatula

duvar ekoru


Kabarık duvar dekoru yapımı ve aşamaları

01. Gazete kağıtlarını parçalayın

duvar dekoru nasıl yapılır

Kullanmadığınız kağıtları ve gazete kağıtlarını küçük parçalar haline getirerek bir kova içine alın. Kovanın içine bir miktar su koymayı ihmal etmeyin.

02. Hamur haline getirin

duvar süsleme

Gazete kağıtları ve suyu birlikte karıştırarak hamur haline getirin. Duvarda kullanmak istediğiniz renkte boyayı hamurun içine ekleyin. Bir miktar alçı ve tutkal eklemeyi de unutmayın.

03. Hamuru renklendirin

renkli duvar boyamaduvar dekoru yapımı

Hamuru kıvama getirmek için biraz yoğurun. Eğer hamur cıvık olursa biraz daha gazete kağıdı ıslatarak ekleyin. Gazete kağıtlarını ıslatmadan sakın eklemeyin. Eğer eklerseniz kağıtlar tamamen çözülmediğinden dolayı pütürlü bir görünüm ortaya çıkacaktır.

04. Duvara uygulayın

duvara alçı sürme

Uygulamak istediğiniz duvara veya alana metal spatula yardımı uygulayabilirsiniz. Duvara uygularken çok fazla kalın bir tabak uygulamamaya özen gösterin, eğer kalın bir  tabaka uygularsanız duvar dekorunu kuruma süresi daha uzun sürecektir.

kabartma dekoru

05. Videolu anlatım

Videolu anlatımla daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Siz kabarık duvar yapma hobisini nasıl buldunuz? Bence çok eğlenceli bir şey sizce’de öyle değil mi?

Yorum Yazın