Kağıt Havlu Rulosundan Kalemlik YapılışıKonu İçeriği

Kağıt havlu rulosundan kalemlik nasıl yapılır?

Çoğu kez işimize yaramadığından dolayı çöpe attığımız kağıt havlu rulolarını şimdi değerlendirme zamanı. Yapımı oldukça basittir. Kalemlik çocukların ve öğrencilerin en fazla ihtiyaç duyduğu araçlardan birisidir. Konserve kutularından, kağıt havlu rulolarından, ayakkabı kutularından ve daha birçok eşyadan kalemlik yapabilirsiniz. Sizde çocuklarınız arkadaşlarınız ya da ev dekorasyonunuz için kalemlik yapabilirsiniz.

Ben sizlere bu yazımda kağıt havlu rulosundan nasıl kalemlik yapacağınızı anlatacağım. O halde haydi kalemlik yapımına başlayalım.

İhtiyacımız olan malzemeler:

  • Kağıt havlu rulosu,
  • Makas ya da maket bıçağı,
  • Desenli kumaş,
  • Fermuar,
  • Tutkal.

Kağıt havlu rulosundan kalemlik yapımı

Kağıt havlu rulosunun üst kısmına 5 cm pay vererek çizik atın. Kalemliğinizin boyunu kendinizde belirleyebilirsiniz. Daha uzun ya da daha kısa kesebilirsiniz. Tamamen sizin tercihinize kalmıştır. Kağıt rulonun alt ve üst kısımlarını kapatacak şekilde kartondan rulolar kesin. Dikkatlice kağıt havlu rulosuna yapıştırın. Bu işlemi yaparken oldukça dikkatli ve yavaş davranın. Kalemliğinizde kullanmak istediğiniz desenli kumaşları kestiğiniz kağıt rulonun büyüklüğünden yaklaşık olarak bir cm büyük kesin.


kalemlikkalemlik 2

En olarak da rulonun iki cm fazlası kadar büyük kesin. Kestiğiniz kumaş parçalarına fermuarı dikin. Her iki parçayı  birbirine birleştirin. Kumaş parçasını kağıt ruloya yapıştırabileceğiniz gibi kumaş parçalarını dikerek de kağıt ruloya geçirebilirsiniz. Tamamen sizin tercihinize kalmıştır. Ama yapıştırma işlemini uygulayacaksanız kumaşın yüzeye tamamen yapıştığından emin olun.

kalemlik 3

Kağıt rulonun alt ve üst kısmını kapattığınız yüzeyini kumaşla kaplama zamanı geldi. Bu işlem için alt ve üst kısmını kapatacak büyüklükte kumaş parçası kesin ve dikkatlice yapıştırın. Artık yepyeni bir kalemlik sahipsiniz.

kalemlik 3

Evinizde kullandığınız veya kullanmadığınız birçok malzemeden kalemlik yapmak oldukça basit. Makas, yapıştırıcı, bant, mukavva, renkli kağıt gibi evinizde bulunan ya da kolaylıkla bulabileceğiniz malzemelerle farklı ve rengarenk kalemlikler yapabilirsiniz. Tarzınıza ve yaratıcılığınıza göre tasarlayabileceğiniz kalemlikleri ev dekorasyonunuz da da kullanabilirsiniz.

Yorum Yazın