Kağıt Katlama Sanatı İle Kelebek YapımıKonu İçeriği

Kağıt katlama sanatı ile kelebek nasıl yapılır?

Origami ülkemizde fazla bilinmeyen japon kağıt katlama sanatıdır. Origamide temel amaç makas ve yapıştırıcı kullanmadan kağıdı sadece katlayarak farklı şekiller oluşturma sanatıdır. Origami türleri 3’e ayrılır bunlar :klasik origami, modüler origami, ıslak katlama origamidir. Şimdi sizlere bu türlerden bahsetmek istiyorum.

  • Klasik origami: Genellikle tek parça kağıdın katlanmasıyla yapılır. Bu türde kuş gibi birçok hayvan türü yapılabildiği gibi farklı de dekoratif eşyalarda yapılabilir.
  • Modüler origami: Parçalı origami olarak bilinen türdür. Birbirine benzeyen küçük parçaların birleştirilmesiyle oluşturulur. Kullanılan parçaların sayısında herhangi bir sınırlandırma yoktur. Parçaların yerlerini değiştirerek birden fazla geometrik şekil oluşturmak da mümkündür.
  • Islak katlama origami: Gerçeğine en yakın hayvan motifleri ve modelleri ede etmek için kullanılır. Kağıda şekil vermek kuruyken oldukça zordur ama ıslatılan kağıt daha kolay şekil alır ve doğal bir görünüm kazandırmak oldukça kolaydır.

Bugün sizlere klasik origami yöntemi ile kelebek yapımından bahsedeceğim. Çocuklarıyla eğlenmeyi seve aileler için güzel bir etkinlik olan origamiyi sizlerde deneyebilirsiniz.

Nasıl yapılır?

Kare bir kağıdı ilk olarak ikiye daha sonra tekrar ikiye katlayın. Kare kağıdın her iki köşesinden ikiye katlayın. Toplamda kare kağıdı 8 eş parçaya ayırın.


kelebek origami

Şekilde görüldüğü gibi katlamaya devam edin.

kelebek katlama sanatı

Yavaş yavaş kelebek modeliniz oluşmaya başlayacaktır. Biraz pratik yaparak daha kolay bir şekilde origami sanatını yapabilirsiniz.

kelebek origami yapımı

Bir diğer yazımız da yine kağıt katlama ile ilgili Kağıt Havlu Rulosundan Kalemlik Yapılışı hakkında hobi bilgileri vermiştik bu konumuza baktınız mı?

Yorum Yazın