Kahve Çekirdekli Kokulu Mum Nasıl Yapılır?Konu İçeriği

Kokulu mum nasıl yapılır?

Mumlar güzel kokmasının yanında dekoratif bir obje olarak kullanılmaktadır. Evinizde dekoratif bir obje kullanmak istiyorsanız bu obje mumlar olmalıdır. Mumlar çeşitli şekillerde olabileceği gibi bunun yanında farklı kokularda ve esanslar da ve kokularda da olabilir. Gül kokulu mumlar, yasemin esanslı güller ve portakal aromalı kokulu mumlar en çok tercih edilenler arasındadır.

Bunların yanında kahve çekirdekleri kullanarak kahve kokulu mum yapabilirsiniz. Mumlar yandığında dışarıya mis gibi kahve kokusu yayacaktır. Böylece evinizde hem mis gibi kahve kokusu yayılacaktır hemde mumlar ile evinizi dekore etmiş olacaksınız.

Kavanoz içinde ya da bardakta yüzen mum yapmak istiyorsanız Dekoratif Yüzen Mumluk Yapımı başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz. Fimo hamuru kullanarak dekoratif mum yapmak için Fimo Hamuru İle Dekoratif Şamdan başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.


Şarap Bardağı İle Dekoratif Mumluk Yapımı başlıklı yazımızda farklı bir mum dekorunu inceleyebilirsiniz. Kokulu mum yapmak istiyorsanız Kokulu Dekoratif Mum Yapımı başlıklı yazımızı İnceleyebilirsiniz.

Kahve çekirdekli kokulu mum yapımı malzemeleri

mum malzemeleri

  • Beyaz Mum
  • Meyva Suyu Kutusu
  • Kahve Çekirdekleri
  • Cezve
  • Tencere
  • Kalem
  • Süzgeç

Kahve çekirdekli kokulu mum nasıl yapılır?

01. Mumları eritin

mum yapım

Mumları eritme işlemini benmari usulü yapın. Aynı çikolata eritme işlemi gibi yapın. Tencerenin içerisine suyu koyun daha sonra tencereden daha küçük bir fincanda ya da saplı tencereye mumları küçük parçalara ayırıp koyun. Birkaç dakika bekleyin.

02. Mum kalıbını hazırlayın

mum fitili

Mumu hangi şekli almasını istiyorsanız ona uygun bir kalıp hazırlayın. Meyve suyu kutusu en ideal olanıdır. Farklı şekildeki kalıplarda kullanabilirsiniz. Meyve suyu kutusunun içine mum fitilini kaleme dolayarak koyun.

03. Kahve çekirdeklerini ekleyin

kaheveli mum

Mumlar tamamen eridikten sonra içerisine kuru kahve çekirdeklerini ekleyin. Biraz karıştırın ve Mumların donmamasına dikkat edin. Eğer mumlar donmaya başlarsa biraz daha sıcak suyun üzerinde bekletin.

04. Mumu kalıba dökün

mum yapılışı

Yavaş ve dikkatli bir şekilde mumu kalıba aktarın. Mumu kalıba aktarırken mum fitilinin içine düşmemesine özen gösterin.

05. Hazır

kokulu kahveli mum yapımı

Mum tamamen kuruduktan sonra kalıptan yavaşça çıkarın. Artık kullanabilirsiniz.

dekoratif kokulu mum kahveli mum

Kahve çekirdekleri ile kokulu mum yapmayı denediniz mi?

Yorum Yazın