Kalpli Dostluk Bilekliği Örme Nasıl Yapılır?Konu İçeriği

Kalpli dostluk bilekliği örme yapımı

Dostluk bilekliği nasıl örülür? Kalpli bileklik yapılışı gibi birçok soruya cevap vereceğiz. Kalpli desenli dostluk bileklikleri son zamanların modası haline geldi. Dostluk bileklikleri kollarda oldukça şık bir görünüm veriyor. Dostluk bilekliğini örerken farkında olmadan kalp şeklinin ortaya çıktığını keşfedeceksiniz.

Rengarenk, cıvıl cıvıl, farklı tasarımlara ve farklı renklere sahip dostluk bilekliği ile içiniz açılacak. Dostluk bilekliği denilmesinin nedeni ise aynı renkten bir tane daha örüp bir arkadaşınıza ya da dostunuza hediye edilmesinden dolayıdır. Aynı bilekliğin ikinizin de kolunda olduğunu bilmek dostluk bağlarınızı güçlendirecektir.

İhtiyacınız olan malzemeler:

  • Farklı renklerde bileklik ipleri,
  • Makas.

Dostluk bilekliği nasıl yapılır?

İlk olarak iki renk ip kullandığımızı düşünürsek iki farklı renkteki ipi aynı boyutta kesiyoruz. Kestiğimiz iplerin uç kısımlarına birer düğüm atıyoruz. İplerin sıralaması ise önce 1. renk sonra 2. renk sonra tekrar birinci renk ve böylece toplamda 4 tane 1. renkten, 4 tane de 2. renkten ip kullanacağız.


8 farklı ipimizi 4’erli gruplara ayırıyoruz. Örme işlemine en sol tarafta bulunan iple başlıyoruz. En solda bulunan ipi alıp, bir sağındaki ipin önce üstünden daha sonra da altından geçirerek ipi iyice sıkıyoruz. Bu işlemi ilk sıradaki bütün ipler bitene kadar yapmaya devam edin. Bu işlemi yaparken oldukça dikkatli davranın yapacağınız en ufak hata kalp desenin oluşmasını engelleyecektir.

Birinci sıra bittikten sonra ikinci sıraya iplerin sağ tarafından başlayarak örmeye devam edin. Bu işlemi ikinci sıradaki bütün ipler için tekrarlayın. Bu aşamanın bitmesinden sonra bileklik belli bir şekil almaya başlayacaktır.

Örme işlemine yeterli uzunluğa gelinceye kadar devam edin. Bu işlemin ardından biraz pay kısmı vererek ipleri kesin. İstediğiniz kadar uzun yapıp kalp sayısını da artırabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Renkli Örgü Bileklik Yapımı ilginiz çekebilir…

Yorum Yazın