Kartondan Maket Ev Nasıl Yapılır?Konu İçeriği

Kartondan Maket Ev Nasıl Yapılır

Tahmin ediyoruz ki pek çoğunuzun maket evlere karşı bir ilgisi var öyle değil mi? Elbette ki bazıları hobi olarak, eğlence amaçlı bu işi yapıyor olsa da, bazılarımızda boş vakitlerimizi değerlendirmek ya da ticari amaçlı olarak pek çok maket ev ve diğer ürünler ile uğraşmayı severiz. Sizlere bu yazımızda, maket ev nasıl yapılır hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Sonuç olarak, farklı malzemeler kullanmak mümkün olurken, genel olarak kullanılan malzemeler hakkında da fikirler vererek, yazımıza devam edelim.

Malzemeler Nelerdir?

Sizlere, maket ev malzemeleri olarak, şunlardan bahsedebiliriz.


Kullanılan malzemeler, evinizde bulunan atık malzemelerden de temin edilebilir. Yine bu sektörde pek çok bahçe süsleme ürünleri de tercih edeceklerinizden olabilecektir.

  • Mukavva ya da karton
  • Makas
  • Yapıştırıcı olarak, sıcak silikon kullanabilirsiniz. Yine 404 gibi sağlam yapıştırıcılar da işinizi görebilecektir. Hatta spreyi de bulunan hızlı yapıştırıcılar, bahçenizde ağaçları sabitlemek için oldukça iyi bir iş çıkartacaktır
  • Ahşap çay karıştırıcısını bahçe çiti olarak kullanabilirsiniz
  • Vernik ise sprey olarak tercih edilirse, sizlere kolaylık sağlayacaktır
  • Kendinden yapışkan olan dış yüzey kaplaması
  • Tabaka yapay çimler
  • Zamk
  • Talaş ve spatula işinizi görebilecek olan malzemeler arasında.

Nasıl Yapılır?

Yapılışına başlamadan önce bu malzemeleri temin etmeniz önemlidir. Elbette ki ilk olarak, mukavva karton üzerine bir kalıp çıkartmanız gerekiyor. Bu kalıpları ise, videolu ya da resimli anlatımlardan ölçülerini alabilirsiniz. Tek bir kesim ile evi ve çatısını oluşturabilecek ölçülerde çizgiler sizlere kolaylık sağlayacaktır. Fakat parça parça kesmek birleştirmek için zor olacağından dolayı, maket bıçağı ile hafif bastırarak çizgileri yumuşatırsanız, kıvrımlı bir şekilde köşeleri ve duvar çatı geçişlerini kapalı bir şekilde oluşturabilirsiniz. Yani böylelikle de maket ev yapılışı hakkında kolaylık sağlamış olursunuz. Ayrıca birleştirmek için yapıştırıcılar kullanmak zorunda kalmazsınız.

Sizlere bahsettiğimiz konuda, web sitelerinde, maket ev şablonları yardımcı olabilecektir. Bahçe düzenlemesini ise yapay çimler kullanarak, hatta kozalak parçalarını ayırarak, kendinize bir ağaç bile yapabilirsiniz. Yol için ise yine kartonu gri tonlarda boyayarak, farklılık oluşturabilirsiniz. Videolu anlatımlar sizlere daha iyi bilgi sunabilecektir.


Karton Maket Ev Yapılışı / VİDEO

Yorum Yazın