Kokulu Taş Nasıl Yapılır?Konu İçeriği

Kokulu Taş Yapımı

Kokulu taşın nasıl yapıldığına dair, birçok yerden araştırma yaptım. Yaptığım araştırmalarıma dayanarak bugün sizlere, “Kokulu taş nasıl yapılır?” onun hakkında bilgi vereceğim. Evet, sizde kokulu taş yapma meraklılarından-sanız ve bu tasarım hakkında, araştırmalar yapıyorsanız eğer, doğru yerdesiniz diyebilirim. Çünkü bugünkü anlatımımda, kokulu taşın nasıl yapıldığını tüm detaylarıyla birlikte, sizler için anlatıma sunacağım. Anlatımı mı sonuna kadar takip ederseniz ve yapacağınız kokulu taş tasarımınızda, bu yöntemleri en ince ayrıntısına kadar uygularsanız, başarılı sonuçlar elde edeceğinizden, benim hiç şüphem yok. Peki, kokulu taş nasıl yapılır ve kokulu taşı yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Kokulu Taş Nasıl Yapılır?

Kokulu taş yapımında, silikon kaplara dikkat! Kokulu taş tasarımınızı yaparken ürününüzü, silikon kaplardan çok dikkatli bir şekilde çıkartmanız gerekiyor. Aksi taktirde emeğiniz heba olur. Kalıplardan çıkartma işleminde, çok titiz davranmanız da ki asıl sebep, bazı kalıpların çok ince ve detaylı olmasıdır. Ancak kalıp olarak, sadece kokulu taş kalıpları kullanmak zorunda değilsiniz. Çünkü kokulu taş yapımında kek kalıpları, çikolata kalıpları ve sabunlar için hazırlanan, bazı özel kalıplarda bu tasarımınız için ideal olabilir. Tabi yinede bu durum, tamamen sizin tercihinizdir.


UYARI: Kokulu taş yapımında kullandığınız gıda kalıplarını, tekrardan temizleyip, gıda için tekrar kullanıma sunmayın. Çünkü kokulu taş yapımındaki kullandığınız maddeler, buna müsaade etmiyor. Ayrıca kalıpları temizlerken, kesinlikle lavaboda temizlemeyin. Aksi taktirde kokulu taş tozları, lavabonuzdaki kanalları tıkayabilir.

Kokulu taş nasıl yapılır ve kokulu taş yapımında hangi malzemeler kullanılmaktadır? Sorusunun yanıtını arayan sizler için şunu net bir şekilde bildirmeliyim ki kokulu taş yapımı biraz uzmanlık isteyen bir tasarımdır. Ancak bu yapamayacağınız anlamına gelmiyor. Burada demek istediğim husus başlarda biraz zorlana bilirsiniz ama daha sonra denemelerinizi tekrar ederek tasarımınızda uzmanlaş-mamanız mümkün değil.

Kokulu taşınızı yaparken, sıcak ya da soğuk su kullanmanız, hiç fark etmez. Duruma göre ikisini de kullanabilirsiniz. Çünkü burada önemli olan husus sıcak su ya da soğuk su değil, asıl önemli olan suyla toz oranını iyi ayarlayarak bolca karıştırmaktır. Ayrıca kokulu taş yapımınız da su ve kokulu taş tozunu ayarlayıp, iyice karıştırmakla beraber kullanacağınız esanslar-ada, dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü piyasaya sunulan bazı esanslar, kokulu taşınızı sarartarak, o ürününüzün rengini bozabilir. Bu sebepten renkli esansları ,tercih etmeniz, bu riski azaltacaktır. Ayrıca kokulu taşınız bozuk çıkarsa veya başka olumsuz bir sonuç doğurursa, o taşı tekrar kokulu taş tasarımında, kullanamazsınız. Ancak taş tasarımınız, sabun kalıplardan bozuk çıkacak olursa, onu tekrar eritip, kullanabilirsiniz.

NOT: Eğer, bu işi bir sanat olarak değilde, bir ticari olarak yapmayı düşünüyorsanız, hassas tartınız mutlaka olmalı!

 

Kokulu Taş Malzemeleri

  • Harcınızı karıştırmak için karıştırma kabı ve spatula,
  • Tasarımınız için kokulu taş tozu,
  • Esans ve boya,
  • Silikon kalıp ile hassas tartı gerekmektedir.

Kokulu taş hazırlarken, taş tozunun ölçüsü ve o taşın donma süresi, kalıbınızın kalınlığı ve inceliğine, göre değişiklik göstermektedir. Kokulu taşın yapılışını, dilerseniz bir örnekle açıklığa kavuşturalım.

ÖRNEĞİN: Kokulu taşınızın tasarımında, 100 gr toz kullanılıyorsa, 35 gr su kullanılmalıdır. Ancak kullanacağınız tozun kendi rengi ve esansı yoksa, işte o zaman kullanacağınız o suyun içinde esans ve renk miktarını da ilave etmeniz gerekir. Esansınız için özel damlalık kullanıyorsanız eğer, suyun içine iki kez çekip damlatmanız, tasarımınız için yeterli bir miktar olacaktır. Tabi renk ve esans tercihe göre de değişebilir. Ayrıca tasarımınızın biran önce donması için toz kullanıyorsanız eğer, bu tozun miktarı da çay kaşığının ucu kadar olması 35 gr su ve 100 gr toz için yeterli olacaktır. Bu ölçülerde karışımınızı hazırladıktan sonra kokulu taş karışımınızı, tortu kalmayacak bir şekilde iyice karıştırın. Bütün bu işlemleri yaptıktan sonra kullanacağınız kalıba, hazırlamış olduğunuz bu karışımı dökün ve yaklaşık 15 dakika bekleyin. Bu süre zaafın da karışımınız, donacaktır. Daha sonra kokulu taş tasarımınızı, dikkatli bir şekilde kalıbından çıkartabilirsiniz.

Yorum Yazın