Kozalak Boyama Nasıl Yapılır?Konu İçeriği

Kozalak Boyama Nasıl Yapılır

Bildiğiniz üzere, iç mekân süslerinde en çok tercih edilen süsler arasında kozalaklar yer almaktadır. Elbette ki kozalaklar doğal hali ile de mekâna bir hava katsa da, bazı kişiler, renklendirmek ve ortama uyum sağlamasını görmek isterler. Bu yazımızda, sizlere, kozalak boyama nasıl yapılır hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Elbette ki oldukça kolay ve eğlenceli bir iş olsa da, yine de dikkat etmeniz gereken bazı özellikler vardır diyebiliriz.

Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Boyama işlemlerini aslında tümünde, boyanın tonu ve kıvamı oldukça önemlidir. Bunun için, kıvamını tam tutturmanız gerekiyor. Bunun için, çok sulandırmamaya özen göstermeniz gerekiyor. Çünkü kozalak, koyu bir renk tonuna sahip olduğundan dolayı, çok aşırı sulandırılmış boyalar, zemini kapatmayacaktır. Böylelikle de tam istediğiniz renge sahip olmayabilir. Guaj boya kullanırken, daha koyu bir kıvam uygulayarak, istediklerinize erişebilirsiniz. Her ne kadar boyarken fark etmeseniz de, eğer ki sulu olursa, boya kurudukça kozalağın ana rengi açığa çıkabilecektir.


Akrilik Boya Tercih Edebilirsiniz

Eğer ki, elinizde akrilik boya bulunuyorsa, bunu tercih etmeniz tavsiye edilmektedir. Daha sağlam ve iyi bir boyama için akrilik boya her zaman tavsiyeler arasında yer alıyor. Eğer ki, guaj boyanız mevcut ise yine boyamayı bu boya ile de gerçekleştirebilirsiniz.

Kozalakların Sağlamlığı

Boyamadan önce tercih edilecek olan kozalak boyaması için oldukça önemlidir. Kırık, çatlak ya da parçalanmış olan kozalaklar, zamanla yıpranacağından ömrü kısa olmaktadır. Bunun için tercih ettiğiniz kozalakların oldukça sağlam ve sert olması gerekiyor.

Renk Seçimi

Renk seçimi ise, kullanılacak mekâna karşı önem taşımaktadır. Genel olarak çocuk odaları için tercih edilecek renkler, daha cıvıl cıvıl tonlar arasında olmaktadır. Fakat oturma odası, salonlar için tercih ediliyorsa, daha çok gri, altın, gümüş tonlar daha çok kendini gösterebilecektir. Kozalak üzerinde bulunan renk karmaşası daha sıcak bir ortam oluşturacağından, çocuk odaları için bu özelliği dikkate alabilirsiniz.

Fırça Seçimi

Aslında, kozalak boyama yöntemleri denildiğinde, fırça seçimi çok büyük bir önem arz etmemektedir. Standart bir fırça kullanabilirsiniz. Orta kalınlıkta bir fırça işinizi görebilecektir diyebiliriz. Yani, bir guaj boya, bir orta boy fırça ve hafif su boyama işlemi için yeterli olabilecektir.

Yorum Yazın