Küçük Mutfakları Dekore Etme YöntemleriKonu İçeriği

Küçük Mutfakları Dekore Etme Yöntemleri

Hepimizin bildiği gibi, mutfaklar, bir evin en çok vakit geçirilen ve işlevsel alanlarından biri ve dolayısıyla gününüzün büyük bir bölümünü geçirdiğiniz alanın estetik, göze hitap eden ve kullanışlı olması da beklentilerimiz arasında. Bu noktada genel bir yanılgı olan küçük mutfakları dekore etme işleminin zor olduğu ve istenilen görünüme ulaşılamayacağıdır. Ancak, belirli hususlara dikkat ederek, küçük olan mutfağınızı hem estetik, hem olduğundan büyük hem de işlevsel bir hale getirerek istediğiniz gibi dekore edebilirsiniz.

Küçük Mutfakları Dekore Etme İşleminde İlk Adım

Öncelikle bilindiği gibi, açık renk duvarla bir mekanı olduğundan çok daha geniş göstererek alana ferahlık kazandırır. Bu noktada her şeyden önce, mutfağınızın duvarlarını açık bir renge boyayarak ilk adımı atabilirsiniz. Mutfak dolaplarınızı da fazla koyu veya canlı renklerden tercih etmeyerek, mekanın dinginliği ve ferahlığınız sürdürmeniz mümkün.

 


Dolap Seçimi

Mutfağınız küçük olmasıyla, var olan alandan mümkün mertebe faydalanarak, hareket özgürlüğünü sağlama konusu oldukça önemlidir. Küçük mutfakları dekore etme sürecindeki en önemli durum, bu alanın mümkün mertebe arttırılarak, kullanılan alanların işlevsel ve yeterli olmasını sağlamaktır.

Eğer mutfak dolaplarınızı sürgülü modellerden tercih ederseniz, oldukça akıllıca bir seçim yapmış olursunuz. Böylelikle, dolapların açılıp kapanma mesafesini de hareket alanınıza katmış olup, mutfağınızın dolaplar nedeniyle olduğundan daha da küçük olmasını engellemiş olursunuz.

Köşelerin Kullanımı

Küçük mutfakları dekore etme sürecindeki önemli noktalardan bir tanesi, normalde işlevsiz olan alanların, işlevselliklerini arttırarak, diğer alanların kullanımının azaltılmasıdır. Bu noktada duvar köşelerinin pratik ve fonksiyonel kullanımlarıyla birlikte alanınızı arttırmanız mümkün.

Köşeyi de hesaba katarak yaptıracağınız bir mutfak dolabı seçimiyle, diğer alanların boyutunu arttırıp, hareket alanınızı kısıtlamaktan kurtulmuş olursunuz.

Niş ve Raf Kullanımı

Zaten küçük olan mutfağınızın tezgahlarının üzerini baharatlık, bardak vs gibi pek çok objeyle doldurup daha da küçük görünmesini engellemek için, dekoratif ve estetik rafları duvarlara monteleyip, bu malzemeleri raflara koyarak tezgahlarınızı boşaltabilirsiniz. Bu sayede hem tezgahın kalabalık olmamasıyla işinizi rahatlıkla yapıp, hem de gereksiz bir kalabalığın mutfağınızı küçük göstermesini engellemiş olursunuz.

Yorum Yazın