Kumaş Boyama Nasıl Yapılır?Konu İçeriği

Kumaş Boyama

Son dönemlerin, en popüler hobilerinden biriside kumaş boyama tasarımıdır. Evet, bende bu aşırı ilgiyi göz önünde bulundurarak, bugün sizlere; “Kumaş boyama nasıl yapılır?” ondan bahsedeceğim. Resim yeteneğiniz varsa ve aynı zamanda da kumaş boyama tasarımına, ilgili duyan bir sanatkarsanız kumaş boyama tasarımı, sizin için çocuk oyuncağı diyebilirim.

Kumaş boyama tasarımını, yapmanız için resminizin çok iyi olması, şart değil. Çünkü daha önce çizimi, yapılmış herhangi bir resmi de kumaş boyama tasarımınızda, kullanabilirsiniz. Ancak kumaş boyama tasarımınızda, kendi hayal dünyanızın manzarasını görmek istiyorsanız, resim yeteneğinizin iyi olması gerekiyor. Evet, ben bugün bütün bu detayları, kumaş boyama tasarımına merak salan sizler için araştırdım ve yine sizler içinde anlatıma sunacağım. Şimdi dilerseniz, sizler için hazırladığım bu anlatımıma, kumaş boyama malzemelerinden başlayalım.


Kumaş Boyama Tasarımı İçin Gerekli Malzemeler

Kumaş boyama malzemeleri;

 • Kurşun kalem,
 • Kumaş,
 • Kumaş boyası,
 • İnce ve kalın uçlu testil kalemleri,
 • Daha önceden hazırlanmış herhangi bir resim.

Kumaş boyama tasarımınızı, hayata geçirmeniz için yukarıdaki malzemeler yeterli olaraktır. Ancak tasarımınız için yapacağınız kumaş secimi, önem arz eden bir durumdur. Bu yüzden kumaşınız mutlaka acık renkli olmalıdır. Ayrıca kumaşınızı, pamuklu tercih etmenizde de fayda var.

ÖRNEĞİN: Patiska veya Amerikan bezi gibi…

Kumaş boyama tasarımınız için seçeceğiniz kumaş boyalarının, suya dayanıklı olması şart! Suya dayanıklı kumaş boyaları, günümüzdeki hemen hemen tüm kırtasiyelerde mevcut. Kumaş tasarımınızda kullanacağınız resmi seçerken, ya kendi tarzınıza göre kendiniz bir resim tasarlarsanız ya da daha önceden çizilmiş, herhangi bir resmi uygularsınız. Bu tamamen sizin, yeteneğinize ve tasarım tercihinize kalmış bir durumdur. Peki, buraya kadar hem fikir isek, “Kumaş boyama nasıl yapılır ve kumaş boyamanın, püf noktaları nelerdir?” birazda ondan bahsedelim.

Kumaş Boyama Nasıl Yapılır?

Kumaş boyama tasarımına başlarken, ilk olarak boyama yapmak istediğiniz kumaşı, çizimin üzerine yerleştirin. Daha sonra kurşun kalemle o çizimin  kopyasını, hatasız bir şekilde kumaşa geçirmeniz gerekiyor. Bu işlemi de bitirdikten sonra çizimi inceleyerek, ince ve kalın uçlu testil kalemler yardımıyla, kurşun kalemle çizdiğiniz o kopyanın, üzerinden geçmelisiniz. Ancak tasarımınızın bu aşamasında nerede kalın, nerede ince uç kullanacağınıza, dikkat etmeniz gerekiyor. Resmin hangi kısmı, ön planda ise oralarda kalın uçlu testil kalem kullanmanız, tasarımınızın görünümü için son derece önemlidir. Daha sonra çiziminiz deki renklere göre kumaş boyaları ile kumaş tasarımınızı, boyayarak tamamlamış bulunursunuz.

Tabi, kumaş boyama tasarımınızı, 45 dakika kurumaya bırakmayı unutmayın! Ayrıca kuruma işlemi tamamlandıktan sonra kumaş boyama tasarımınıza, tersten buharsız ütü uygulamanız da gerekiyor. Tüm bu işlemleri yaparken, tasarımınızın daha kalıcı olması için dikkat etmeniz gereken, bazı püf noktalarda var. Boyama işlemi yapmadan önce boyama yapacağınız kısma, su yardımıyla hafif nemlendirme yapmanız, tasarımınızı daha kalıcı kılacaktır.

Kumaş Boyama Tasarımı Hangi Görsel Faktörlere Yapılmaktadır?

Kumaş boyama tasarımı;

 • Mutfak masası örtülerine,
 • Kumaş çantalara,
 • Perde uçlarına,
 • Yastık kılıflarına,
 • Kırlentlere,
 • Tişört gibi kıyafetlere de uygulanmaktadır.

NOT: Kumaş boyama tasarımlarınızı yıkarken, 30 derecede yıkamayı unutmayın! Aksi taktirde tasarımınızın, boyaları bozulabilir.

Yorum Yazın