Kurdeleden Çiçek YapımıKonu İçeriği

Kurdeleden Çiçek Yapımı

Günümüzde, el işi modeller pek çok farklı çeşide sahip olurken, bunlar için kullanılan kurdeleler ile en güzel modelleri oluşturabilmek mümkündür. Genel olarak bayanlarımız, hediyelik eşya, ev süsleri ve ticari amaç olarak bunları tamamlamaktadır. Sizlere bu yazımızda, kurdeleden çiçek yapımı hakkında kısaca bilgiler vermeye çalışacağız.

Yapımı oldukça kolay olan bir modelden bahsetmek gerekirse, malzeme listesi şu şekilde yeterli olmaktadır.

Malzemeler Nelerdir?

  • Puanlı ve normal kurdele
  • Silikon yapıştırıcı
  • Silikon tabancası
  • İğne ve iplik
  • Makas
  • Metre, cetvel vb.


İlk olarak, elinizde bulunan kurdelelerden, bir çiçek için 2’şer adet 10 cm uzunluğunda kurdeleler olmak üzere, toplamda 4 adet kesiniz. Kestiğiniz kurdeleler, çiçeği oluşturmak için yeterli olacaktır. Bu kurdelenin genişliği ise 5mm olması yeterli olacaktır. Eğer ki daha uzun kurdele tercih edilecekse, oranla genişliği daha büyük olması gerekebilir.

Kurdeleden Çiçek Yapılışı

Kestiğiniz kurdeleleri, ikiye katlayarak, kesim yerleri ortaya gelecek şekilde, birbirine sadece ortasından dikiniz. Bunu yine sıcak silikon ile de gerçekleştirebilirsiniz. İlk dikim yapıldıktan sonra, diğer kalan 3 adet kurdele parçasını da ikincisi olarak artı şekline gelecek şekilde dikiniz. Diğer kalan 2 adette, çapraz şekilde aynı amaç ile dikilerek, model oluşturulmuş olacaktır.

Modelin ortasına ise istediğiniz aksesuarlar ile şekil kazandırabilirsiniz. Bahsettiğimiz kurdele çiçek modeli için boncuk, taş ya da farklı aksesuarlar uygun olabilir. Tam orta kısmına da aksesuarı yapıştırdıktan sonra oldukça şık bir çiçek modeli oluşturmuş olacaksınız.

Aslında oluşturduğunuz modeli biraz daha farklı hale de getirebilirsiniz. Mesela biz bu çiçeği oluşturmak için toplamda 4 adet kurdele kullandık ve bir kat oluşturduk. Mesela, uzunlukları bir öncekinden daha büyük olan kurdeleler tercih edilerek,  alt kısmına aynı yöntem uygulanarak, bir tasarım oluşturulabilir. Böylelikle daha dolgun ve gösterişli olabilecektir.

Gül Modeli

Bu model için genel olarak daha kalın bir kurdele tercih edilmektedir. Yine gül modeli, web adreslerinden bulacağınız resimli anlatımlar dahilinde oldukça kolay oluşturulabilecektir. Fakat bazı modellerde, kurdele ile birlikte örgü gerçekleştirilmesi gerekiyor. Bunun için biraz el becerisi gerekmiş olsa da, videolu anlatımlar ile oldukça farklı modellere ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazın