Maket Araba YapımıKonu İçeriği

Maket Araba Yapımı

Hobi olarak pek çok kişi, maket ürünler oluşturarak, evlerinde dekorasyon ürünü olarak bile kullanmaktadır. Dekoratif ürünlerin en başında gelen maket ürünler arasında, elbette ki evler ve arabalar en baş sırada yer alıyor. Sizlere bu yazımızda da maket araba yapımı hakkında kısaca bilgiler vermeye çalışacağız. Elbette ki ilk olarak malzeme listesini sunarak, ilk adımı atabilmenizde fikirler sunmaya devam edeceğiz.

Malzeme Listesi

Maket ürünleri oluşturabilmek için, hazır olarak sahip olabileceğiniz ve sizlere oldukça kolaylık sağlayacak malzemeler bulunduğu gibi, evde bulunan karton parçalardan bile oluşturmanız mümkün olabilecektir. Genel olarak kullanılan malzemeler arasında şunlar yer alıyor.


  • Karton ya da mukavva karton
  • Makas, maket bıçağı
  • Hızlı yapıştırıcılar, tutkal ya da sıcak silikon
  • Boya malzemeleri
  • Aksesuarlar
  • Kullanılacak modelin araba şablonu

Gördüğünüz gibi aslında malzemeler oldukça kolay bulunabilirler arasında yer alıyor. Fakat dikkat edilmesi gereken ve en önemli nokta olan araba şablonu. Bu şablonu, kendinizde oluşturabileceğiniz gibi, web adreslerinde yer alan resimli anlatımlardan da yardım alarak oluşturabilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşe başlamanızdan önce, maket araba yapma hakkında dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Bunlara göz atmanız, işinizi bir nebze daha kolay hale getirecektir.

  • Kullanılacak karton, sağlam ve yıpranmamış olmalı
  • Karton üzerinde oluşturulan şablonda, tüm çizgileri kesmeniz, modelin bozulmasına sebep olabilecektir. Katlama yöntemini de pek çok noktada kullanacağınızdan dolayı, gerekli çizgilerin bazılarını üzerinde kesici bir alet ile çizgi halinde bastırarak geçmeniz yeterli olacaktır. Bu da kıvırma yöntemini kolaylaştıracak bir özelliktir
  • Böylelikle arabanızı katlarken daha kolay bir işlem yapmış olabileceksiniz.

Nasıl Yapılır?

İlk olarak, şablonunuzu çıkartınız. Daha sora, mukavva üzerine gerekli öcülerde çiziminizi yapınız. Çizgilerin belirgin olması ve iki farklı çizgi tipi kullanmanız, hangi çizgilerin kesileceğini hangi çizgilerin ise kıvrılmaya hazır hale getirileceğini belirtmekte faydalı olacaktır.

Daha sonra ise maket bıçağı ya da makas ile keserek, kalıbınızı oluşturunuz. Artık birleştirme ve şekil verme işlemlerine başlayarak, modelinizi renklendirebilirsiniz. Eğer ki elinizde başlayacak bir şablonunuz yok ise resimli ve videolu anlatımlara göz atarak, faydalı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazın