Maket Gemi Yapımı


Maket Gemi Yapımı

Hobi olarak ya da ticari amaç ile hazırlamak istediğiniz gemi maketleri, elbette ki ilk olarak, gövdenin tasarımı ile başlamaktadır. Gövdenin tasarımını yapabilmek için, birkaç malzeme gerekiyor diyebiliriz. Bulunun için, kesilmesi ve şekillendirilmesi kolay olan polyester, strafor kullanabilirsiniz.

Gövde Yapımı

İlk olarak, gövde tasarımı için, polyester, istenilen ebatta dikdörtgen şekilde kesilir. Daha sonra, gemi gövdesine verilmesi istenilen şekil, polyester üzerine belirgin halde olacak şekilde çizilmesi gerekmektedir. Bu çizgilerden faydalanılarak, bir maket bıçağı yardımı ile polyester kesilerek, baş ve kıç tarafı dar hale gelinecek şekilde şekillendirilir.

Polyester kesilip şekillendirildikten sonra, ahşap kaplamaya uygun bir hale gelebilmesi için, zımparalanması gerekmektedir. Daha sonra ise, hazır hale gelen polyester, koli bandı ile maket gemi yapımı için kaplanmalıdır. Sadece üst kısmı bant uygulamasına uygun değildir. Çünkü üst kısma direkt olarak çıtalar yapıştırılacaktır.

Daha sonra ise, bantlanmış kısım ayakkabı cilası ile kaplanarak, yapışkanlara karşı tecrit edilmesi gerekmektedir. Bu uygulamadan sonra ise, polyester için ahşap kaplaması yapılması gerekiyor. Ahşap çıtalar, birbirine yapıştırılacak şekilde, polyester tamamen kaplanmalıdır. Elbette ki üst kısım kapatılmaması gerekiyor. Bu da tüm çıtaları yapıştırdıktan sonra, üst kısma koyulan geçici çıtalar çıkartılarak, polyesteri oyarak içinden çıkarılması için önemlidir.

Gövdenin Üst Kısmı

Gövde hazır hale getirildikten sonra, iç kısmı macunlanarak, artık gövdenin üst kısmına başlamamız gerekiyor. Bunun için ise, tam ölçülere uygun olarak bir karton kesilmesi gerekiyor. Çıtaları ise, bu kartonun üzerine yapıştırarak, oluşturulmuş olacaktır. İsteğe göre, üst kısma bir delikte konumlandırabilirsiniz.

Yelken

Aslında oluşturulan gemi modeli yapımı, şuan sadece bir kayık görünümünde olacaktır. Bunun için de, yelken için tercih edilen kumaş ve çıtalar, sahip olmanız gereken diğer malzemeler arasında. Dikey olarak, tasarıma uygun şekilde konumlandırılan çıtalar ipler ile şekillendirilebilir. Yelken için tercih edilen kumaş ise yapıştırılmaya uygun bir şekilde tercih edilmesi gerekmektedir. Böylelikle daha kolay bir şekilde tutunması mümkün olacaktır.

Tüm bu anlattığımız bilgilerin yanı sıra resimli ya da videolu anlatımlara göz atarak, daha kolay bir maket oluşturabilirsiniz.Yorum Yazın