Maket Uçak YapımıKonu İçeriği

Maket Uçak Yapımı

Günümüzde, hobi olarak yapılan pek çok farklı maket ürün arasında, elbette ki maket uçak yapımı da yer almaktadır. Pek çok kişi, farklı malzemeler kullanarak, profesyonel ya da amatör olarak bu maketleri oluşturuyor diyebiliriz. Bunlardan bazıları, en kolay hali ile şu şekilde sizlere sunulabilir. Peki, model uçak nasıl yapılıyor biliyor musunuz?

Model Uçak Yapımı?

Çift kanatlı bir uçak maketi yapabilmek için, evlerinizde geri dönüşümü mümkün olan malzemeleri kullanabilirsiniz aslında. Eğer ki, daha profesyonel görünmesini ve tam anlamı ile bir model oluşturulmasını istiyorsanız, gerekli olan malzemelere, tam olarak kırtasiyelerden ve bu tarzı yerlerden ulaşabilirsiniz.Gerekli Malzemeler

  • Karton kutu ya da gerekli miktar karton
  • Kâğıt bant
  • Koli bandı
  • Diğer yapıştırıcılar
  • Uzun bir rulo
  • Kâğıt bardak

İlk olarak, maket uçak nasıl yapılır dediğinizde, oluşuma pervaneyi yapmak ile başlayabilirsiniz. İstediğiniz bir şekle sahip pervaneyi kartondan keserek oluşturunuz. Daha sonra ise plastik bardakaltına tam ortadan bir pipet sığacak şekilde delik açmanız gerekiyor. Buraya ise geçirilen pipet ile birlikte pervane takılacak. Yine kâğıt bardağın etrafına da pipetler takmak için delikler açabilirsiniz. Deliklere pipetleri takarak, güzel bir görünüm verebilirsiniz.

Bardakaltından açılan delik ile birlikte pipete takılan pervane sabitlenir. Bardağı ise istediğiniz renk ile kaplayabilirsiniz.

Gövde Ve Kanatlar

Uçak gövdesi için, uzun bir kâğıt havlu rulosu kullanacaksınız. Rulonun uç kısmına, bardak ile oluşturduğunuz pervane kısmını takabilirsiniz. Rulonun arka kısmına ise, 3 adet kanal açarak, oluşturduğunuz kanadı takmanız mümkün olacaktır. Yine arka kanat kısmının yanı sıra, yan kanatlar için de kendinize uygun bir tasarım yaparak, şekillendirebilirsiniz.

Yine, model uçak yapımı için oluşturacağınız kanatlar, karton ya da plastik malzemelerden oluşturulabilir. Kanadı oluşturmak için, uzun bir karton üzerine yapıştırdığınız dikey kartonlar ile birlikte üstüne de alt kısımda yer alan karton gibi uzun bir parça yapıştırılır. Elbette ki bunu, uçağın gövdesi ile birlikte yapmanız doğru olacaktır. Aksi taktirde, yan kanatları, rulo üzerine geçirmeniz zor olabilir. Tamamlayarak gittiğinizde daha kolay adımları atabileceksiniz. Elbette ki bu konuda videolu anlatımlar sizlere daha iyi yardımcı olacaktır.

Yorum Yazın