Mobiya Boyama Tekniği Nasıl Yapılır ?Konu İçeriği

Mobilya boyama nasıl yapılır?

Evinize yeni bir boyut kazandırırken, bütçenize de katkı sağlayabilirsiniz. Mobilyalarınızın sıradan olan görüntüsünden sıkıldıysanız ve evinize yeni bir tarz getirmek istiyorsanız ahşap mobilya boyama tekniğini mobilyalarınıza uygulayabilirsiniz. Her bir fırça darbesiyle stresten uzaklaştığınızı ve huzura vardığınızı hissedeceksiniz.

İhtiyacımız olan malzemeler:

  • Su bazlı boya,
  • Astar boya,
  • Su bazlı vernik,
  • Rulo fırça ya da kıl fırça.

Mobilya boyama yapımı

boya

İyi bir ahşap boyama yapmak için ahşap boyamanın bazı temel bilgilerine sahip olmalısınız. Ahşap boyamada uygulayabileceğiniz bazı ahşap boyama tekniklerini anlatacağım. Ahşap boyama tekniğine başlamadan önce zımpara kağıdı ile iyice zımparalayın. Bu işlem için kalın bir zımpara kağıdı ile yapabilirsiniz ya da yapı marketlerden küçük zımpara makinası alarak da yapabilirsiniz.


zımpara ahşap zımparalama

Zımpara işleminin ardından pamuklu bir bez yardımı ile yüzeyin tozunu iyice alın. Astar boyayı rulo fırça ile yüzeye düzgünce sürün. Bu işlem için kıl fırça da kullanabilirsiniz. Kullanım açısından sünger rulo fırçayı da tercih edebilirsiniz. Astar boyanın iyice kuruduğundan emin olduğunuz zaman ince bir zımpara ile astar boyayı zımparalayın.

ahşap 2

Zımparala işlemini astar boyanın tamamen kuruduğunda yapın. Yaklaşık olarak bir gün kurumaya bırakın. Zımparalama işleminin ardından yüzeyde kullanmak istediğiniz boyayı, burada su bazlı boya kullanmak işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Asıl boyanızı sürdükten sonra tekrar zımparalayın. Mobilyanız iki kat boya ile kapanmadıysa bir kat daha boya atmanızın sakıncası  yoktur.

ahşap ahşap boya

Son olarak da mobilyamızı boyadığımız yüzey tamamen kuruduktan sonra vernik atın. Su bazlı boya kullandığınızdan dolayı su bazlı vernik kullanmanız gerekir.

mobilya boya mobilya mobiyalar

Artık yepyeni mobilyalarınızı kullanmaya hazırsınız…

Yorum Yazın