Örgü Bebek Yeleği ModelleriKonu İçeriği

Örgü bebek yelekleri

Evlerimizin küçük neşe kaynaklarıdır bebeklerimiz. Onlar için her zaman elimizden gelenin en iyisini yapmaya gayret gösteririz. Bebeklerimizi bünyeleri gereği çok kolay hasta olabilirler. Bunun için özellikle yaklaşan kış aylarında onlara özen göstermeli ve kılık kıyafet olarak da bebeklerimizi üşütmemeliyiz. Kış aylarında bebeklerde en çok tercih ettiğimiz kıyafetlerden bir tanesi örgü bebek yelekleridir. Özellikle anneanne ve babaannelerin torunları için ördüğü bebek yelekleri soğuk havalarda birçok annenin imdadına yetişiyor.

Örgü bebek yeleği modelleri arasında seçim yaparken zorlanabilirsiniz. Çünkü günümüzde birçok örgü yelek modeli bulunmaktadır. Şık ve kullanışlı olan modeller anneler tarafından en çok tercih edilen modellerdir. Çünkü bebeklerinizin giydiği zaman o yeleğin içinde rahat etmesi gerekir. Aşırı tüylü iplerden elde edilen bebek yelekleri bebeklerinizin daralmasına ve kaşınmasına sebep olabilir. Bebeğinizin hassas cildinin zarar görmemesi için bebe iplerinden örülmüş yelekler giydirmeniz doğru olacaktır.

bebek yeleği


Örgü bebek yeleği modelleri de kendi içersinde farklı kategorilere ayrılırlar. Bunlar yapılışı, kullanış zamanı, örgü modeli, ipi gibidir.

Yapılışlarına göre bebek yelekleri

yakadan başlayan bbek yeleği

Yakadan başlayan örgü bebek yelekleri: Bunlar isminden de anlaşılacağı gibi yeleğin yakasından başlanıp eteğinde biten modellerdir. Bu modeldeki yelekler tek parça olarak örülür.

Etekten başlayan örgü bebek yelekleri: Ön ve iki arka olmak üzere 3 parça şeklinde olan yeleklerdir. Genelde birkaç sıra lastik örülerek başlanır ve model öyle koyulur. Tüm parçalar bittiğinde iğne yardımıyla dikilerek örgü bebek yeleği oluşturulur. İsteğe göre yeleğin kenarları bir tığ yardımıyla oyalanır.

tığ işi bebek yeleği

Tığ işi örgü bebek yelekleri: orlon tığsı dediğimiz normal oya tığlarından kat kat daha kalın uçlu olan tığ ile görülür. Yeleğin kibar olması açısından daha ince yelek iplerinden ya da zincirli iplerden örülür. Beğenilen modele göre ya tek parça olur ya da üç parça olur.  Daha sonra tüm parçalar birleştirilerek tığ ile oyalanarak süslenir.

şiş işi

Şiş ile örgü bebek yeleği modelleri: Numaralandırılmış şişler ile örülen çeşitlerdir. Model seçilir ve ister etekten ister yakadan başlanılarak yelek örülür.

motif işi

Motifli örgü bebek yeleği modelleri: küçük küçük motiflerin tığ ile örülüp birbirine eklenmesiyle ya da küçük küçük kasnaklarda motiflerin oluşturulup bir bütün haline gelmesiyle oluşan yelek çeşitleridir. Şıklık isteyen annelerin en çok tercih ettiği örgü bebek yeleği modeli.

etkten başlama bebek-yelegi etekten başlayan yelek

Sevgili hobistil okuyucuları sizler için bu makalemizde örgü bebek yeleği modellerine değindik. Daha farklı örgü modellerinde buluşmak dileği ile.

Yorum Yazın